Analytik: Európa premrhala osem rokov. Od vojny na Donbase mala pracovať na odstrihnutí od ruskej ropy

František Burda.
František Burda. Zdroj: FinGo.sk

Vojna na Ukrajine trvá už viac ako mesiac. Západ zareagoval na ruskú agresiu tvrdými ekonomickými sankciami. Zhabali majetky oligarchom a ich príbuzným a z krajiny odišlo veľa známych firiem a spoločností. Bežní Rusi už nemôžu platiť kartami Visa a Mastercard ani si vyberať peniaze v zahraničí. Stačí to však na zastavenie Putinových ambícií? 

Investičný analytik vo finančno-sprostredkovateľskej spoločnosti FinGO.sk František Burda, ktorý sa špecializuje na zlato, ropu a akcie, vysvetľuje, ktoré sankcie fungujú a ako sa už stihli prejaviť. V rozhovore hovorí, že najdôležitejšie bude, aby svet vytváral tlak na ruských boháčov a ich rodiny. „Tí si ho tam dosadili, a preto musia pocítiť tlak,“ hovorí. 

Je len otázkou času, kedy sa Európa odstrihne od ruskej ropy a plynu. Podľa odborníka je na svete veľa krajín, od ktorých môžeme dovážať nerastné suroviny a naštartovať treba aj obnoviteľné zdroje energií.

V rozhovore sa dočítate aj:
Ako pocítili ruskí občania sankcie
Ktoré sankcie sú najúčinnejšie
Aká by mohla byť alternatíva k ruskej rope
Prečo Európa premrhala posledných osem rokov
Prečo je správne uvaľovať sankcie aj na príbuzných ruských politikov a oligarchov
Či zachráni ruskú ekonomiku Čína
Čo prinúti Putina zastaviť vojnu

Prejavili sa už sankcie na ruskej ekonomike?

Trvajú už skoro mesiac, takže áno. Najviac sa prejavilo vypnutie platobného systému SWIFT pre niektoré banky a nemožnosť platiť kartami Visa a Mastercard. Do Ruska je obmedzený dovoz, množstvo firiem prestalo v Rusku vyrábať a mnoho firiem z krajiny odchádza, či už sú to výrobné podniky či právnické kancelárie.

Pociťujú sankcie aj obyčajní ľudia?

Určite áno. Najmä obyčajní ľudia, ktorí používali Facebook, Instagram, toto všetko je odstrihnuté. Cenzúra je tam silná. Obyčajní Rusi cítia sankcie aj tým, že rubeľ oslabuje a to, čo vedia dovážať, prudko zdražuje. Pocítili to aj na úrokoch úverov. Ruská centrálna banka okamžite reagovala zvýšením úrokových sadzieb. Môžu im dať aj nejaké zľavy, ale v konečnom dôsledku to ľudia budú musieť zaplatiť.

Videli sme zábery, ako sa ľudia v Rusku bijú v obchodoch o cukor, na niektoré tovary stoja v dlhých radoch. Je možné, že toto bude už v Rusku bežné?

Rusko je obrovská krajina, myslím, že cukor si budú vedieť zaobstarať aj sami. Skôr išlo o to, že ľudia sa chceli zásobovať, tak nakupovali vo veľkom, pretože nevedia, čo bude.

Ktoré sankcie mali zatiaľ najväčší efekt?

Obrovský efekt je oslabenie rubľa. Tým sa im prudko dvihla inflácia. Efekt má aj odstrihnutie od SWIFTU. Uvažuje sa, že odstrihnú aj ďalšie banky, lebo najväčšia banka Sberbank stále funguje. Obyčajných Rusov sa dotklo najviac to, že nemôžu platiť platobnými kartami a vyberať si v zahraničí peniaze z bankomatov.

Ako sa v praxi prejavuje, keď sa výrazne oslabí mena?

Keby jeden dolár stál napríklad sto rubľov a chcete si kúpiť notebook za tisíc dolárov, tak za to dáte sto krát tisíc rubľov. Keď mena oslabí, musíte už dať napríklad za jeden dolár 150 rubľov. Takže ten istý notebook kúpite drahšie. Musíte mať teda viac rubľov. Investori sa tej meny zbavovali, lebo je riziková. Vždy keď domáca mena oslabí a vy dovážate, spôsobí to zdražovanie. Potrebujete zameniť viac rubľov, aby ste si kúpili zájazd, telefón či auto. Rusi toho nevyrábajú veľa, skoro všetko dovážajú, takže skoro všetko im zdražie.

Najviac sa diskutuje o tom, či by sa mala Európa odstrihnúť od ruskej ropy a zemného plynu. Je to podľa vás reálne v najbližších rokoch?

Myslím si, že ľudstvo čaká na to, aby sme sa odstrihli a pozerali sa aj na iné zdroje energie, ktoré sú k dispozícii. Ak si Rusko nenájde iných odberateľov, môže to pre nich znamenať kolaps ekonomiky. Rusko totiž dostáva viac ako 10 miliárd dolárov mesačne za ropu a plyn. Európa sa raz odpojí, ale nie je jednoduché pretransformovať podniky, zabezpečiť nové prístavy na plyn, pripraviť tankery a distribuovať energiu. Rusi potom dostanú na frak, ak ich nebudú odoberať Čína alebo India.

Aká by mohla byť alternatíva k ruským zdrojom?

Videli sme už, že do Chorvátska prišiel tanker so stlačeným zemným plynom, Nóri môžu zvýšiť ťažbu a distribúciu, Kanada povedala, že zvýši ťažbu. Katar a Spojené Arabské emiráty ťažia ropu. Je dosť krajín, ktoré majú tankery a vedia nám dodať ropu. Toky sa pretransformujú. Infraštruktúra sa však musí pripraviť. Nám do Slovnaftu nemá ako prísť tanker. Musíme mať infraštruktúru. Európa už teraz myslí inak. Zomkla sa a hľadá alternatívy. Myslím si, že počúvajú aj hlas vedcov, ktorí vyzývajú, aby sme hľadali alternatívy aj k samotnej rope. Máme tu už prvé lastovičky ako vodíkový pohon či bioplyn. Veľa odpadu, ktorý tvoria domácnosti, stále nespracovávame. Z jedného smetného koša vieme vyrobiť energiu, pomocou ktorej prejde auto sto kilometrov. Toto všetko môžeme rozvíjať a využívať obnoviteľné zdroje.

Transformácia môže trvať roky, ale vo vojne ide o životy každý deň. Je niečo, čím by sa dalo Putina v tomto momente prinútiť zastaviť vojnu?

Prvá vec je, že Európa na to mala osem rokov. Od roku 2014, keď Putin anektoval Krym a vyvolal vojnu na Donbase, sme mohli hľadať možnosti, ale nestalo sa tak. Ďalej sme platili Rusku za nerastné bohatstvo a Putin mohol pokračovať vo svojej politike. Dôležité je, aby jeho ľudia a jeho okolie mali čo najkomplikovanejší život, ktorý si my ani nevieme predstaviť. Keď ich obmedzíme, vtedy môžu svojho prezidenta zvrhnúť. On sám pravdepodobne neustúpi. Rusi sú národ, ktorý prežil bombardovania a obliehania. Oni sa zatnú a budú bojovať za svojho prezidenta. Propaganda je tam silná. Už teraz je pre neho veľká hanba, že za mesiac nevie ovládnuť Ukrajinu a Rusi sa vždy tvárili, že majú silnú armádu. Posledné, čo mu ostáva je vyhrážať sa jadrovými zbraňami. Jedine teda jeho blízki ho vedia prinútiť k ukončeniu vojny. Putin nepotrebuje nič vlastniť. On len povie oligarchom, že chce loďku, tak mu dajú loďku. Rozhoduje, kto čo dostane a má z toho výhody.

Súvisiaci obsah

Vrátim sa ešte k Európe. Je to teda tak, že Európa premrhala osem rokov, počas ktorých mohla hľadať alternatívy k ruským surovinám?

Presne tak. Budovali plynovod Nordstream 2, čiže zase len závislosť od Ruska. Ako keby Európe nevadilo, že územná celistvosť Ukrajiny bola porušená. Na Putina vtedy ani neboli uvalené sankcie. Európa mala fúru času na to, aby sa pripravila. Mohli sme už premýšľať, ako sem dovážať ropu. Slovensko na tom utrpí, pretože máme príjmy z tranzitu. Je to však lepšie, ako keby sme mali byť závislí od Ruska a aby sa nám vyhrážalo, že nám vypne plyn. Európa mala dosť času na to, aby aspoň diverzifikovala zdroje. Mohla to rozdeliť 50 na 50 a Putin by už mal slabšiu vyjednávaciu pozíciu. Takto sme úplne závislí a je samozrejmé, že nemôžeme len tak prestať vykurovať podniky, nemocnice či byty.

Rusko reagovalo aj tým, že zakázalo export 200 surovín do „znepriatelených“ krajín. Vytvára tým nejaký tlak na Západ?

Je to úsmevné. Určite to firmy na Západe nepoškodí. Rusko je ekonomika, ktorá vyváža nerastné bohatstvo, má z toho peniaze a z nich platí oligarchov a svojich ľudí. Iné suroviny vyvážajú minimálne. Ruská ekonomika sa sto rokov nezmenila. Oni vyvážajú suroviny a zvyšok sveta ich využíva na výrobu.

Je možné, že ruskú ekonomiku nakoniec zachráni Čína?

Čína lavíruje. Na začiatku mala veľmi opatrné vyjadrenia, ale Západ jej ukázal, že keď chce, aby odoberal ich výrobky, nemôže podporovať Rusko. Čína je výrobňa a potrebuje dodávať Západu. Ak by sa aj Čína obrátila na Rusko, ich trh nie je taký veľký, aby nahradil západný trh. Čína je ticho a bude asi najviac ekonomicky profitovať, keď to všetko skončí. Možno bude mať lacné energie a možno aj západné trhy. Nemyslím si však, že budú Rusko prudko podporovať, lebo nechcú riskovať sankcie. Aj v Číne sú bohatí ľudia, ktorí majú výhody z režimu a nebudú chcieť sankcie.

K sankciám sa pripojili aj súkromné spoločnosti. Mnoho z nich odišlo z Ruska alebo pozastavili výrobu. Veľká spoločnosť Nestlé však napríklad dlho váhala, či odíde z ruského trhu. Do kedy dokážu firmy udržať silný postoj a prichádzať tým o tržby?

Nestlé má pod sebou veľa značiek, ktoré sa už vyjadrili, že akýkoľvek zisk, ktorý nadobudnú v Rusku, pôjde na humanitárne účely. Keď sa začala vojna, nikto nechcel robiť sankcie, ani Nemecko. Až keď ľudia začali protestovať, kancelár Scholz zistil, že nemôže ísť proti ľuďom, tak sa rozhodol podporiť sankcie a poslať na Ukrajinu zbrane. Rovnako aj na spoločnosti vplýva verejná mienka. Skôr či neskôr pôjdu všetky firmy odtiaľ preč. Ak sa niekto vyhrážal, že ich znárodnia, o nič neprídu. Ostanú tam len roboty a výrobné plechy. To si tie firmy odpíšu a výrobu presunú do Európy alebo do Ázie a budú fungovať ďalej. Je to však o tlaku verejnosti. Verejnosť tlačila na politikov a aj na firmy. Oni si chcú udržať dobrú povesť.

Súvisiaci obsah

Sú firmy ochotné pre dobrú povesť odísť z veľkého trhu?

Áno. Je veľa takých spoločností, ktoré si povedali, že pokiaľ budú pokračovať krvavé boje alebo bude pri moci diktátor, oni z krajiny odchádzajú. Tie firmy potom vedia pokračovať. Povedzme si na rovinu aj to, že Rusko je síce veľký trh, ale HDP na obyvateľa nie je vysoké. Sú tam len bohaté ostrovy v Moskve a ďalších mestách, ale mzdy aj dôchodky sú tam nízke.

Západ uvaľuje sankcie aj na ruských politikov, oligarchov a ich príbuzných. Ako presne vyzerajú sankcie uvalené na fyzické osoby?

Štáty dokážu tým ľuďom zmraziť bankový účet, zabaviť nehnuteľnosti, byty, domy, ktoré majú v tých krajinách. Môžu im zobrať jachty, lode aj víza. Zakážu im podnikať. Ak máte nejakú jachtu, dokážu vám zakázať zakotviť v prístave a podobne.

Je spravodlivé uvaľovať sankcie aj na príbuzných politikov?

Odpoviem protiotázkou: Je spravodlivé, že niekto si zobral hypotéku na byt a zbombardujú mu ho? Ľudia v Rusku majú možnosť zmeniť režim, a preto to musia všetci v Rusku pocítiť. Majú možnosť režim zhodiť alebo si zvoliť iného prezidenta. Najviac to musia pocítiť Putinovi blízki. Tí si ho tam dosadili, a preto musia pocítiť tlak.

Tlačiť na oligarchov je teda najefektívnejšia cesta ako prinútiť Putina ukončiť vojnu?

Určite. To je základ. Verím tomu, že Putin chcel obsadiť Ukrajinu veľmi rýchlo. Zistil, že to tak ľahko nejde a neprizná si, že je to neúspešné. Ľudia v jeho okolí na neho musia tlačiť a vidno, že tí z jeho okolia sa ho boja. Nikto mu zrejme nepovedal pravdu, v akom stave je armáda. Preto musia byť uvalené sankcie na jeho najbližších a ich rodiny. Oni už teraz prežívajú ťažké chvíle. Majú zabavené jachty, domy, to sú miliardové majetky.

Čo sa s tým majetkom dá ďalej robiť?

Keď má štát zákon, ktorý mu ten majetok umožňuje znárodniť, tak ho znárodnia a urobia s ním, čo chcú. V Anglicku takto znárodnili niekoľko nehnuteľností a ponúkli ich utečencom. Myslím si, že krajiny budú premýšľať nad tým, že majetky, ktoré vezmú, použijú na obnovenie Ukrajiny.

Takže, oligarchovia sa k tým majetkom už nedostanú?

Keď to schváli parlament, môžu to síce skúsiť vymáhať, ale je malá šanca, že im to prejde. V dobe, keď vojna zašla už tak ďaleko, pochybujem, že sa nájde sudca, ktorý by im tie majetky vrátil. Rusko sa vyhrážalo, že aj oni zmrazia majetky zahraničným vlastníkom, ale v Rusku nedržia veľké majetky. Možno niekoľko bytov v Moskve, ale určite tam nemajú veľké vily.

Súvisiaci obsah

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Sankcie

Dôležité udalosti