Európa má jedno významné ložisko plynu. Má to však obrovský háčik

Ťažba plynu neďaleko Garelsweerdu v severoholandskej provincii Groningen.
Ťažba plynu neďaleko Garelsweerdu v severoholandskej provincii Groningen. Zdroj: Profimedia.sk

Európa sa v posledných dňoch snaží nájsť iné zdroje paliva, aby sa po invázii Ruska na Ukrajine odstrihla od ruských dodávok plynu. Zachrániť by nás aspoň na chvíľu mohlo Holandsko, ktoré má masívne ložisko zemného plynu. Nie je to však také jednoduché, ako to vyzerá. Háčik je v tom, že Holanďania jeho ťažbu okliešťujú, dokonca ju chcú úplne zastaviť. Tamojšia vláda totiž už roky likviduje Groningen, pretože produkcia plynu spôsobuje v oblasti zemetrasenia. Tie spôsobili už miliónové škody.

Holandský plyn je ešte aj dnes veľmi významný

Dlhé desaťročia bolo toto ložisko jedným z hlavných zdrojov zemného plynu pre samotné Holandsko, krajiny Beneluxu, ale aj v celú západnú Európu, vrátane Nemecka. „Bolo kľúčovým faktorom zabezpečenia bezpečnosti a plynulosti dodávok a vykrývania aj prípadných výkyvov v čase zimných špičiek,“ uviedol pre TVNOVINY.sk energetický analytik Karel Hirman.

„Ešte aj dnes je holandský plyn po ruskom a nórskom hlavným zdrojom pre Nemecko, dodáva Hirman. 

Udržanie určitého objemu ťažby na zhruba úrovni okolo 90 mil.m3/denne, toľko ruského plynu zhruba prúdi cez Ukrajinu a Slovensko do Európy, spôsobovalo čoraz častejšie mikrozemetrasenia. V oblasti, ktorá je husto osídlená, sa ľudia začali báť. Otrasy im spôsobili veľké škody na majetkoch. Pochopiteľne sa búrili, žalovali štát a začali blokovať práce na ložisku. 

Daan Schoolland ukazuje škody na svojom dome dva týždne po zemetrasení v roku 2021.
Daan Schoolland ukazuje škody na svojom dome dva týždne po zemetrasení v roku 2021. Zdroj: Profimedia.sk

​Holandský plyn ruský nenahradí, môže však pomôcť prežiť kritické obdobie

Groningen už síce nemá kapacitu, aby nahradil ruský plyn, ale mohol by v najbližších rokov výrazne pomôcť.

„Ak by sa dosiahla dohoda medzi obyvateľmi, štátom a ťažiarmi, mohlo by obnovenie a rozšírenie prác aspoň na pár najbližších rokov dočasne stabilizovať a asi aj mierne zvýšiť ťažbu, čo by pomohlo preklenúť nasledujúce kritické obdobie pri eliminácii závislosti EÚ na dovoze ruského plynu. Zvlášť významné by to mohlo byť v zimných mesiacoch v časoch špičkových odberov,“ dodáva expert.

Holandská vláda naďalej zdôrazňuje, že Groningen bude len poslednou možnosťou, ako zaručiť dodávky energie do domácností. V prípade núdze však nevylúčili zmenu kurzu. Aj niektorí odborníci naliehajú na Holandsko, aby výrobu v Groningene obnovilo, vzhľadom na mimoriadne okolnosti na Ukrajine a potenciálne prerušenie dodávok plynu z Ruska.

„Tým by sa vyriešila veľká časť problému,“ povedal Thierry Bros, odborník na energetiku a klímu pre Euractiv. „Ak dôjde k embargu (na ruský plyn), Holandsko bude musieť prijať rozhodnutie, aby odvrátilo hospodársku recesiu,“ priblížil Bros.

Všetko nasvedčuje tomu, že rokovania v Holandsku už intenzívne prebiehajú. Ak sa sporné strany dohodnú, tak by to mohlo ťažbe naozaj pomôcť už tento rok, naznačuje expert.

„Ale zásadný krok smerom k nahradeniu ruského plynu to určite nebude, aj keď bude mať svoj dôležitý význam. Ako sa hovorí, každý kubík plynu sa za danej situácie ráta,“ uzavrel Hirman.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti