Nemcov zachvátila panika, regály zívajú prázdnotou. V jednom z obchodov sa pre olej strhla vážna potýčka

Reportáž z Televíznych novín sa automaticky prehrá po reklame

Mnoho supermarketov sa preto uchýlilo k prídelom v prípade niektorých potravín.

Nemecké supermarkety v posledných dňoch pripomínajú pustatinu. Niektoré regály totiž zívajú prázdnotou. Takáto situácia sa opakuje vo všetkých spolkových krajinách. Chýba múka, olej, cestoviny, ryža, ale aj toaletný papier. Niektoré supermarkety sa preto rozhodli pre radikálny krok, a síce nedostatkový tovar dávajú na prídel. Informuje o tom portál Südwestrundfunk.

Nicole z Ludwigshafenu v spolkovej krajine Porýnie-Falcko šla nakúpiť na oslavu. Potrebovala múku na domácu pizzu a tortu. S údivom však pozerala na prázdne regály. Platí to aj v prípade fliaš s olejom. Pripomína to situáciu spred dvoch rokov, keď ľudia začali vykupovať potraviny po nástupe pandémie koronavírusu. Vtedy sa obávali, že obchody zatvoria. Teraz za všetko môže vojna na Ukrajine. O prázdnych regáloch píše aj ďalší web.

V týždni od 7. do 13. marca Nemci nakúpili o 170 percent viac múky ako v rovnakom týždni minulého roka. V prípade ryže to bolo o 74 percent viac a pri oleji na varenie o 99 percent. Vyplýva to z údajov inštitútu pre výskum trhu IRI, ktorý uverejnil server týždenníka Focus. Práve panické nákupy môžu za dočasný nedostatok niektorých druhov tovaru, tvrdia obchodníci.

Mnoho supermarketov sa preto uchýlilo k prídelom v prípade niektorých potravín. Týka sa to najmä oleja, kedy sa predáva „bežné“ množstvo pre domácnosť, a to maximálne dve fľašky na osobu. Tamojší zväz obchodu s potravinami už apeluje na ľudí, aby „neškrečkovali“. „Správajte sa prosím solidárne a nakupujte len to, čo potrebujete,“ povedal hovorca zväzu Christian Böttcher. Obchodníci upokojujú, že potravín je dostatok a nie je dôvod pre panické nákupy.

Odborníci však predpokladajú, že sa predajné čísla v nasledujúcich týždňoch normalizujú. S výnimkou slnečnicového oleja, pre ktorý je Ukrajina významným dodávateľom surovín, nepredpokladajú žiadne komplikácie v zásobovaní.

Potýčka pre olej

V supermarkete v meste Asperg v Bádensku-Württembersku sa dokonca z tohto dôvodu stala vážna potýčka. Skupinka dvoch žien a troch mužov sa agresívne domáhala nákupu 30 fliaš oleja, napriek tomu, že vedenie rozhodlo o obmedzení predaja na jednu fľašu na hlavu. Odôvodnili to ako prevenciu, aby pre panické nákupy nenastal výpadok v zásobovaní.

Keď na to pokladníčka skupinu upozornila, muži tvrdili, že prišli 60 kilometrov ďaleko, aby si mohli olej kúpiť. Pokladníčku následne začali urážať a vyhrážať sa jej, že sa „nedožije ďalšieho dňa a všetko okolo rozmlátia“.

Pri odchode vraj uviedli, že supermarket zapália, povedal majiteľ. Pokladníčke prišiel na pomoc kolega s valčekom a pokúsil sa konfrontovať skupinu pred ich autom.
Hádka o slnečnicový olej sa vyhrotila natoľko, že dorazila polícia, to už však skupina agresívnych zákazníkov zmizla. Píše Stuttgarter Nachrichten.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti