Putin rozohral s Európou hru o plyn: Ak vypne kohútiky, rovnalo by sa to vyhláseniu vojny, tvrdí analytik

Plynový sporák v domácnosti.
Plynový sporák v domácnosti. Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Lídri siedmich najbohatších krajín sveta, ale aj niekoľko kľúčových ruských zákazníkov v Európe, odmietajú požiadavku Moskvy platiť za dovoz energie z Ruska v rubľoch. „Bolo by to jasné porušenie existujúcich zmlúv,“ vyhlásil nemecký minister hospodárstva Robert Habeck. „Platba v rubľoch nie je prijateľná,“ dodal minister.

Odkaz z Moskvy však znie jasne a nekompromisne. Žiadna platba - žiadny plyn, uviedol hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. „V žiadnom prípade sa nehodláme správať ako charita a poskytovať západnej Európe plyn zadarmo," povedal podľa agentúry DPA Peskov.

Ruský prezident minulý týždeň oznámil, že Rusko chce, aby „nepriateľské“ krajiny odteraz platili za zemný plyn len v ruskej mene. Na tomto zozname je aj Slovensko.

Prečítajte si tiež:

​„Myslím si, že túto požiadavku odmietnu podobne všetci a snáď aj slovenský štátny obchodník s plynom SPP. A to preto, lebo je v rozpore s jedným z hlavných ustanovení zmluvy, ktoré definuje platobné podmienky. Jednostranná zmena je neprijateľná,“ uviedol pre TVNOVINY.sk expert na energetiku Karel Hirman.

Je preto reálne očakávať, že nám ruský líder môže odstaviť dodávky s propagandistickým odôvodnením, že on by aj chcel dodávať, ale Európania nechcú rešpektovať platby. „Skrátka toto celé je len zámienka,“ skonštatoval Hirman.

V praxi by to znamenalo ďalšie zdražovanie

Ekonómovia tvrdia, že Putina prekukli a vedia, čo stojí za jeho rozhodnutím. Týmto krokom sa pokúša podporiť rubeľ. „Rubeľ je nekonvertibilná valuta a jej kurz je teraz úplne umelý. Svedčí o tom fakt, že ruble si ani v ruských bankách neviete teraz vymeniť za dolár alebo euro,“ dodáva Hirman.

Ak by sa prešlo na platby v rubľoch, tak by okrem iného hrozili ohromné kurzové straty pre firmy aj odberateľov ruských surovín. V praxi by to znamenalo ďalšie zdražovanie. „Zvýšili by sa ceny, zaplatili by sme to my, koneční spotrebitelia,“ vysvetľuje expert. Zároveň dodáva, že by sa tým porušil sankčný zoznam, čo je tiež jeden z cieľov Putina.

Putinova ekonomická vojna

Putin nevedie vojnu len voči Ukrajine. Podľa Hirmana si treba uvedomiť, že jeho cieľom sme aj my. Od leta minulého roka nám zámerne škrtí dodávky plynu a celú zimu, od Vianoc po začiatok marca, neprúdil žiaden plyn cez jeden z kľúčových plynovodov Jamal-Európa, ktorý vedie z Ruska do Nemecka cez Bielorusko a Poľsko. „Namiesto plynu nám spolu s Lukašenkom posielal nelegálnych migrantov. Prvé dva mesiace tohto roka, teda kritické zimné obdobie a ešte pred napadnutím Ukrajiny tiež výrazne obmedzoval dodávky cez ukrajinsko-slovenský tranzitný koridor,“ dodáva analytik.

Putinov cieľ je prinútiť Európsku úniu, aby pristúpili na jeho požiadavky, prestali podporovať Ukrajinu a zrušili sankcie, ktoré veľmi citlivo zasahujú ruskú ekonomiku, jej firmy a obyvateľov.

Prečítajte si tiež:

​Možné scenáre, ak Rusko svoje vyhrážky splní

Na Slovensku sa už našťastie končí vykurovacia sezóna a aj kratšie ochladenie vieme prečkať bez väčších problémov. Komplikácie však môžu nastať na ďalšiu zimu. „Európska únia, ako aj Slovensko majú takmer prázdne zásobníky a tie musíme začať plniť, aby sme tú ďalšiu (vykurovaciu sezónu) vedeli prečkať bez závažných kritických obmedzení, “ vysvetľuje Hirman.

Podľa neho by preto pre Putina bolo výhodné, keby nám plyn vypol práve teraz. Odôvodňuje to tým, že každý deň a týždeň, čo k nám ešte prúdi ruský plyn, zlepšuje našu pozíciu a umožňuje nám voči nemu lepšie manévrovať.

Ak by ruský líder vypol kohútiky teraz, radikálne by to vyhrotilo situáciu vzťahov medzi Európskou úniou a Ruskom. „Rovnalo by sa to vyhláseniu vojny, aj keď ešte nevojenskými prostriedkami. Analytik zároveň dodáva, že by bolo rozhodujúce, či by Európska únia vedela ustáť ten tlak, na Putina by ešte viac pritlačili a podporili Ukrajinu tak, aby sme sa na jar alebo do začiatku leta vedeli dostať do takej situácie, že nám bude musieť "plynové ventily" opäť otvoriť.

Prečítajte si tiež:

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti