Vojna ženie ceny benzínu a nafty nahor. Pozrite si, koľko hodín musíte odpracovať na plnú nádrž

Tankovanie (ilustračná snímka)
Tankovanie (ilustračná snímka) Zdroj: TASR/AP/Christophe Ena

Vojna na Ukrajine ženie nahor ceny benzínu aj potravín. Na ich kúpu treba odpracovať viac času ako vlani. Uviedla to v analýze Jana Glasová, analytička 365.bank.

Pripomenula, že priemerná slovenská domácnosť vynakladá každý mesiac zhruba 17 % svojich celkových výdavkov na potraviny a približne 15 % smeruje na bývanie a energie.

"Ak nepočítame dane, poistenie a splátky pôžičiek, tak sú to práve potraviny a bývanie, na čo vynakladáme najväčšiu časť svojich rodinných rozpočtov. V našom pomyselnom rebríčku nasledujú výdavky na dopravu, kam smeruje zhruba desatina mesačných výdavkov. A práve tieto položky dnes aj najvýraznejšie zdražujú," zdôraznila.

Ceny benzínu sú podľa nej na rekordných hodnotách. "Po prepočítaní na odpracovaný čas sme vlani na plnú nádrž benzínu museli pracovať 9 hodín, dnes to je viac než 11 hodín. Ešte dramatickejší rozdiel je pri naftových motoroch. Na natankovanie plnej nádrže (nafty) sme vlani museli stráviť v práci takmer 8 hodín, ale dnes je to až o 3 hodiny dlhšie," priblížila.

Upozornila, že pod rast inflácie sa podpísali hlavne drahšie potraviny, ktorých tempo rastu sa aj vo februári výrazne zrýchlilo a dosiahlo až 9,6 %. Môžu za to rastúce ceny agrokomodít a energií vo svete a zvyšovanie nákladov na prepravu.

"Očakávame, že ceny potravín budú v najbližších mesiacoch naďalej rásť silným tempom nad 10 percent. Vojna na Ukrajine prispieva k zdražovaniu potravín dvoma spôsobmi. Prvým z nich je zdražovanie energií a benzínu, čo sa následne premieta aj do cien potravín," spresnila.

Drahšie oleje, múka či pečivo

Druhým spôsobom je podľa Glasovej priame zvyšovanie cien obilnín, keďže Ukrajina aj Rusko patria medzi najväčších svetových producentov pšenice a kukurice, ale aj rastlinných olejov. Ceny obilnín aj olejov na svetovom trhu v súčasnosti pre vojnu prudko rastú.

"Môžeme teda očakávať, že ich ceny pôjdu ešte nahor aj v našich obchodoch. Vo februárových cenách, za ktoré máme teraz údaje, nie je totiž ešte zahrnuté zdraženie v dôsledku narušených dodávok surovín z Ukrajiny a Ruska," dodala Glasová.

Spresnila, že okrem zeleniny sa medzi potravinami s najvyšším cenovým rastom umiestnili rastlinné oleje, múka a pečivo a aj mliečne výrobky. Rastlinný olej bol vo februári medziročne drahší až o 31 percent. "Za klasické biele rožky dnes zaplatíme o takmer 30 percent viac ako vlani a pšeničná múka je drahšia o štvrtinu. Chlieb nás vychádza približne o 14 percent viac ako pred rokom," doplnila.

"Na kúpu 1 litra rastlinného oleja sme vlani pracovali 14 minút, dnes to je 19 minút. A na kúpu masla sa čas predĺžil z 9 na 12 minút," poznamenala.

Dodala, že pomerne drahou potravinou je mäso. Hovädzie je medziročne drahšie o 10 až 20 percent. Napríklad na kúpu 1 kg hovädzieho zadného musíme dnes v práci stráviť 1 hodinu a 18 minút, čo je o 7 minút dlhšie ako vlani. "Viac než desatinu si dnes priplácame aj pri kúpe kuracieho mäsa," priblížila.

"Ušetriť dokážeme jedine pri bravčovom mäse, ktoré je lacnejšie ako pred rokom, a to o 3 až 6 percent. Okrem bravčového mäsa sú oproti vlaňajšku lacnejšie ešte jablká, a to asi o 6 percent. Ostatné sledované potraviny nás vychádzajú viac ako vlani," uzavrela.

TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Rast cien

Dôležité udalosti