Pandémia položila na kolená ďalšiu českú cestovnú kanceláriu. Problémy má mať aj jej slovenská pobočka

Pandémia položila na kolená ďalšiu českú cestovnú kanceláriu. Problémy má mať aj jej slovenská pobočka
Ilustračná snímka. Zdroj: TASR/AP

Hoci nám pandémia koronavírusu strpčuje život dva roky a za ten čas sa s ňou postupne vyrovnávame, jej dopady trvajú dodnes. Po CK Pantour to na vlastnej koži pocítila ďalšia česká cestovná kancelária Fantasy Travel. Podľa informácií TV Nova táto „cestovka“ neuzavrela zákonné poistenie a na krajskom súde v Brne leží návrh na insolvenčné konanie.

„Nepodarilo sa nám uzatvoriť nové zákonné poistenie pre našu CK pre prípad úpadku, ktoré je nevyhnutné pre prevádzkovanie cestovnej kancelárie. Dôvodom je dlhodobý dopad pandémie covidu na cestovný ruch. Z dôvodu neuzavretia poistenia pre CK nemôžeme naďalej pokračovať v činnosti cestovnej kancelárie,“ uviedla spoločnosť na svojom webe.

Fantasy Travel tiež pôsobí aj na slovenskom trhu. V pondelok ráno sme oslovili českú Fantasy Travel, aby nám predostrela situáciu slovenskej pobočky. Napriek prisľúbenému stanovisku nám doteraz žiadne neposlali. Číslo, ktoré je zverejnené na slovenskej webovej stránke tejto CK, nikto nedvíha. Samotná cestovná kancelária na tejto stránke už neposkytuje žiadne služby. Podľa našich informácií však má aj slovenská pobočka vážne problémy a kompetentní zvažujú, čo budú robiť ďalej. Svoj postup nateraz konzultujú so svojimi právnikmi.

SACKA podala podnet

Na margo tejto cestovnej kancelárie nám bližšie povedal prezident Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a cestovných agentúr (SACKA) Roman Berkes: „Spolumajiteľom tejto slovenskej cestovnej kancelárie je česká Fantasy Travel. Slovenská Fantasy Travel bola tri roky poistená voči insolventnosti v európskej cestovnej poisťovni, ktorá sa slovenskej Fantasy Travel rozhodla toto poistenie nepredĺžiť. Nakoľko táto cestovná kancelária nie je členom SACKA, nevieme povedať, či predávala zájazdy aj bez poistenia insolventnosti. Ak by to tak bolo, môže ísť o trestný čin.“

Ako dodal, napriek tomu sa minulý týždeň rozhodli konať. „Naša asociácia zaznamenala aktivity tejto CK smerujúce k predaju zájazdov bez poistenia insolventnosti. Podali sme preto podnet na Slovenskú obchodnú inšpekciu v súvislosti s Fantasy Travel. Slovenská pobočka však oficiálne nič nevyhlásila, a tak je to teraz v akomsi právnom vákuu. Vzhľadom na to, že sa v Česku ľady pohli týmto smerom, sa však dá niečo takéto očakávať aj u nás,“ uzavrel Berkes.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Financie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.