Ľuďom sa nechce meniť osobný účet. Odborník vysvetlil, kedy je na to vhodný čas

Ľuďom sa nechce meniť osobný účet. Odborník vysvetlil, kedy je na to vhodný čas
Ilustračná snímka. Zdroj: kitzcorner/shutterstock.com

Klientom vo viacerých slovenských bankách od marca zvýšili poplatky. Ďalšie zdražovanie má prísť v máji a júni. Oplatí sa preto porozmýšľať nad odchodom do inej banky?

Ľudia si podľa odborníka na financie Zoltána Čikesa málokedy porovnávajú poplatky a podmienky bežných bankových účtov pri navýšení poplatkov. Ak sa rozhodnú zmeniť účet, je to väčšinou z úplne iného dôvodu.

„Podľa našich skúseností najčastejšie k zmene účtu dochádza pri riešení úverových produktov. Keď si klient popri úvere v novej banke založí aj bežný účet, veľakrát tak získa výhodnejšie podmienky, zľavu z úrokovej sadzby alebo mu banka odpustí poplatok za poskytnutie úveru. Najčastejšie tak robia pri hypotéke, ale môže ísť aj o spotrebný úver,“ povedal prevádzkový riaditeľ spoločnosti FinGO.sk.

Podľa jeho slov banky zámerne nastavujú podmienky svojich produktov tak, aby bolo pre klientov výhodnejšie využívať všetky bankové produkty pod jednou strechou.

„Ak si napríklad klient plánuje brať hypotéku, zväčša bude pre neho výhodnejšie mať v rovnakej banke aj bežný účet. Pri výbere banky sa rozhodujete hlavne podľa parametrov úveru, keďže tu vznikajú omnoho zásadnejšie rozdiely v cene ako pri bežných účtoch. Klienti si preto v tej istej banke otvoria aj bežný účet, aby získali výhodnejšie podmienky hypotéky či spotrebného úveru,” spresnil.

Hypotekárny úver vs. bežný účet

Zaujímali sme sa tiež o to, či by poradil ľuďom, aby zvážili ostať v banke s hypotekárnym resp. spotrebným úverom, aj keď za viac peňazí, a ušetriť na bežnom účte ročne niekoľko desiatok eur.

Podľa jeho slov pri refinancovaní hypotéky a spotrebného úveru treba okrem výšky úrokovej sadzby vždy zohľadniť aj ďalšie podmienky, ktoré môžu byť na nižší úrok naviazané.

„Či už je to podmienka mať aktívny bežný účet alebo poistenie úveru v novej banke, znamená to pre vás ďalšie poplatky. Vtedy je lepšie svoj starý účet zrušiť a presunúť celý platobný styk do novej banky. Na druhej strane, úspora vzniknutá refinancovaním v dlhodobom horizonte väčšinou prevyšuje prípadné vyššie poplatky za vedenie účtu, ak by klient aj svoj pôvodný účet zrušiť nechcel, lebo je napr. na svoju banku zvyknutý,“ vysvetlil Čikes.

Prečítajte si tiež:

​Klientov však upozorňuje, že by mali myslieť na fakt, že banka môže kedykoľvek zmeniť cenník služieb a poplatok za účet sa môže ešte zvýšiť, tak ako sa po skončení fixácie môže zvýšiť aj úrok na samotnej hypotéke. 

„Keď dnes za bankový účet nič neplatíte a v novej banke by vás stál 6 eur mesačne, mali by ste logicky refinancovaním úveru ušetriť mesačne túto sumu. Napríklad rozdiel 0,5 % v úrokovej sadzbe môže pri úvere 100-tisíc eur predstavovať viac ako 24 eur. Avšak ak máte zostatok úveru 40-tisíc eur, úspora v mesačnej splátke nemusí byť ani 10 eur. Pri nižších objemoch úverov a pri menšom rozdiele v úrokovej sadzbe klienti refinancovaním vždy ušetria menej ako pri vyšších úveroch. Treba si všetko dobre prerátať a mali by sa poradiť s odborníkmi,“ uzavrel odborník.

 

 

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Financie

Dôležité udalosti