Čaputová apeluje na vládu, aby pomohla ľuďom so zdražovaním. Situácia je podľa nej veľmi vážna

Zuzana Čaputová zorganizovala okrúhly stôl v súvislosti so zdražovaním a jeho nepriaznivými dopadmi na sociálne slabšie skupiny.
Zuzana Čaputová zorganizovala okrúhly stôl v súvislosti so zdražovaním a jeho nepriaznivými dopadmi na sociálne slabšie skupiny.

Prezidentka Zuzana Čaputová diskutovala s ministrom pôdohospodárstva Samuelom Vlčanom a s predstaviteľmi obchodných reťazcov a charitatívnych organizácií o potravinovej pomoci. Čaputová uviedla, že na Slovensku máme 660-tisíc ľudí, ktorí sú ohrození chudobou. Sú to predovšetkým rodičia samoživitelia a osamelí dôchodcovia. Pri výraznom zvyšovaní cien potravín sú v ohrození ešte viac. Prezidentka zdôraznila, že musíme zabrániť plytvaniu potravín a prebytky z obchodných reťazcov dodávať zraniteľným ľuďom. Medzi nimi sú posledné týždne aj utečenci z Ukrajiny. 

Čaputová diskutovala s Vlčanom o tom, ako by mohol štát pomôcť charitatívnym organizáciám, ktorým už teraz obchodné reťazce dovážajú nespotrebované potraviny. Priblížila, že charity pracujú na báze dobrovoľnosti a chýbajú im sklady a autá. Mohol by ich zabezpečiť štát a zefektívniť tak potravinovú pomoc. Podľa Čaputovej sa po zapojení štátu dokáže potravinová pomoc navýšiť o milióny eur. 

Minister Vlčan sľúbil, že prijme usmernenie, ktoré povolí darovať aj pečivo, ovocie a zeleninu. Teraz to nie je možné, pretože tieto potraviny sú zaradené medzi rizikové vzhľadom na čas. Ide pritom o potraviny, ktoré tvoria až 60 percent z celkového prebytku. 

Martin Krajčovič z Aliancie moderného obchodu priblížil, že slovenské reťazce distribuujú ľuďom na Slovensku ročne 2 500 až 3-tisíc ton potravín. Ak sa prijmú potrebné opatrenia, budú vedieť navýšiť pomoc až dvojnásobne, čím by sa dostala k širšiemu spektru ľudí.

Čaputová pripomenula, že štát by mal zvážiť vytvorenie sociálnej dávky pre ľudí ohrozených chudobou. Podľa prezidentky nestačí jednorazová dávka, ale pomoc musí byť adresná a dlhodobá. Apeluje na vládu, aby dávka nesmerovala len jednej konkrétnej sociálnej skupine, ale adresne ľuďom z celej spoločnosti, ktorí majú finančné problémy.

„Sociálna situácia mnohých ľudí na Slovensku je veľmi vážna,“ zdôraznila prezidentka.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Inflácia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.