Slováci sa konečne dočkajú lacnejšieho benzínu: Rozdiel si však málokto všimne

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: Profimedia.sk

Ceny ropy na svetových trhoch prvýkrát od vojny na Ukrajine výrazne poklesli. Napriek tomu, že táto správa je už tri týždne stará, na slovenským pumpách sa tento prepad ešte neprejavil, skôr naopak. Motoristi sa však podľa analytikov dočkajú budúci týždeň, no pôjde len o kozmetickú zmenu.

Na Slovensku ceny pohonných hmôt rastú už niekoľko mesiacov po sebe. V posledných týždňoch sa tempo zdražovania zrýchlilo až do takej miery, že čerpacie stanice prepisujú cenovky smerom nahor takmer každý deň.

Cena benzínu sa momentálne pohybuje na úrovni euro sedemdesiatpäť, nafta je približne o desať centov lacnejšia. Toto by nateraz mohol byť strop.

„Zlacnenie na čerpacích staniciach by malo prísť budúci týždeň, ale zatiaľ bude len malé na úrovni 1 až 2 centov,“ uviedol komoditný analytik poradenskej spoločnosti Finlord Boris Tomčiak.

Slovenské pumpy reagujú spomalene

Otázkou je, prečo bude zlacnenie len minimalistické. Tu si musíme vysvetliť dve veci.

Keď pred tromi týždňami ropa výrazne padla zo 130 na 100 dolárov za barel, tak na Slovensku do tohto obdobia vstúpime až budúci týždeň. A to vďaka systému cenotvorby, ktorý je založený na kĺzavých priemeroch. 

V praxi to znamená, že ceny pohonných hmôt na Slovensku reflektujú ceny ropy na svetových trhoch s niekoľkotýždenným oneskorením.

A prečo len o pár centov, keď sa cena ropy výrazne prepadla? Ako nárast cien, tak aj ich prepad sa rozdelí v čase. To znamená, že v tomto prípade by sa spomínaný výrazný pokles mal prejaviť plazivo v rozpätí niekoľkých týždňov.

Súvisiaci obsah

​Nateraz sme dosiahli cenový strop

Teraz sa opäť vráťme do súčasnosti. Cena ropy sa v posledných dňoch pohybuje v okolí 110 dolárov za barel. Popri predchádzajúcim veľkým výkyvom už analytik opatrne hovorí o stabilizácii trhu.

„U ceny ropy sledujeme stabilizáciu. Export z Ruska síce poklesol, ale tento pokles bude vykompenzovaný menšou spotrebou a rastom produkcie kartelu OPEC, USA a Kanady,“ vysvetlil Tomčiak.

Trh čiastočne upokojujú aj správy z mierových rokovaní medzi Ukrajinou a Ruskom.

„Sú jasnejšie obrysy, že vojna na Ukrajine by mohla byť ukončená diplomatickou cestou. V Číne sa zároveň rozširuje ďalšia vlna koronavírusu, ktorá uzatvára do karantény veľké regióny a to má vplyv na dopyt. Navyše sa začína špekulovať, že americká vláda by mohla uvoľniť veľký objem ropy - jeden milión barelov denne - zo svojich strategických zásob (Spojené štáty to už schválili, pozn. red.),“ uviedol analytik J&T Banky Stanislav Pánis ďalšie faktory, ktoré vplývajú na súčasnú stabilizáciu cien ropy.

Z hore uvedeného teda vyplýva, že v najbližšom období ceny benzínu dosiahli svoj strop a následne by mali aj opatrne klesať.

Historicky najdrahší benzín

Takto pred rokom sme liter benzínu natankovali v priemere za 1,27 eura. Už vtedy išlo o výrazný cenový nárast, keďže len pár mesiacov predtým sa nafta, ale aj benzín, dali bez pár centov natankovať za jedno euro.

Na toto obdobie už môžeme len s nostalgiou spomínať. Odvtedy totiž pohonné hmoty v podstate len stúpajú.

Na pumpách navyše ceny preskočili aj historický rekord. V druhej polovici roka 2012 totiž vodiči v priemere tankovali za euro šesťdesiat. Teraz už s prehľadom preskočili euro sedemdesiat.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Auto-moto

Dôležité udalosti