Šachová partia o plyn: Nie je dôvod na paniku, každý iný plyn je lacnejší ako Putinov, tvrdí expert

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: TASR/František Iván

Putinova vojna voči Západu. Ruský prezident naplnil svoje vyhrážky voči Európe. Oddnes (1.4.) musí Slovensko, ale aj Európska únia platiť za plyn rubľami. V prípade, že sa platby nezrealizujú, kontrakty budú zastavené, vyhlásil líder Kremľa.

„Ak budú chcieť nakúpiť ruský plyn, budú si musieť otvoriť v ruských bankách účty v rubľoch. Z týchto účtov sa budú realizovať platby za dodávky plynu,“ uviedol Putin v televíznom prejave. „Ak sa platby nezrealizujú, budeme to považovať za neuhradenie záväzkov, čo so sebou ponesie následky. Nám nikto nič nedodá zadarmo a my tiež nemienime robiť charitu. To znamená, že súčasné kontrakty budú zastavené," dodal.

Prečítajte si tiež:

​Je to dôvod na vytriezvenie, nie paniku

„Dôvod na paniku nie je,“ reaguje na kroky Putina expert na energetiku Karel Hirman. „Je to ale dôvod na vytriezvenie“, dodáva. Obchod s plynom nie je podľa neho pre Putina komerčnou záležitosťou. Už viackrát ukázal, že je to jeho nástroj voči ostatným krajinám. „On nie je ekonóm, je z KGB (Federálna bezpečnostná služba),“ vysvetľuje Hirman.

​Viacerí lídri európskych krajín už odmietli platiť za plyn rubľami. Naši vládni predstavitelia tvrdia, že posledná faktúra bola uhradená a hľadajú ďalšie možné riešenia. 

„Naše pochybnosti o spoľahlivosti ruských dodávok plynu sú dnes po útoku na Ukrajinu ešte väčšie. Preto hľadáme spoločne so všetkými členskými krajinami EÚ alternatívne riešenia, aby sme ochránili naše domácnosti i priemysel," uviedol predseda vlády Eduard Heger ešte v stredu.  

Expert ich kroky však považuje za oneskorené.

„Najväčšie krajiny v EÚ, ako aj USA sa od jesene pripravujú na tento scenár. Mám pochybnosti, ako sa na tom zúčastňuje naša vláda. Tie krajiny predstavili možnosti úspor, ale to neznamená, že keď šetrím, budem mrznúť. Toto sme sa my od našich vládnych predstaviteľov vôbec nedozvedeli,“ uviedol Hirman.

Slovensko nemá podľa neho koncepciu. Zodpovedné kroky nezaregistroval ani zo strany energetických firiem a odberateľov.

„Panikáriť netreba, ale najmä treba niečo robiť,“ dodáva Hirman.

To, že Slovensko má po vykurovacej sezóne prázdne zásobníky, nie je podľa neho mimoriadny jav. „Plyn pre priemysel na výrobu to zvládne. Problémom je, či bude dosť plynu na ďalšiu sezónu. O tomto rokujú najvyšší hráči od jesene minulého roka, rieši sa každý kubík plynu,“ dodáva analytik.

Prečítajte si tiež:

​Každý iný plyn je lacnejší ako Putinov

Energetický expert zároveň tvrdí, že Rusko nám zámerne od minulého roka škrtí dodávky plynu a celú zimu - od Vianoc po začiatok marca - neprúdil žiaden plyn cez jeden z kľúčových plynovodov Jamal-Európa, ktorý vedie z Ruska do Nemecka cez Bielorusko a Poľsko. Prvé dva mesiace tohto roka, teda kritické zimné obdobie a ešte pred napadnutím Ukrajiny, tiež výrazne obmedzoval dodávky cez ukrajinsko-slovenský tranzitný koridor.

„Každý iný plyn je lacnejší ako Putinov, lebo je spoľahlivejší. Aj Putin hrá iba s obmedzenými kartami. Vedie s nami vojnu už dlho, len sme si to doteraz nevšimli,“ vysvetľuje analytik.

„Len hlupák sa nepoučí zo svojich chýb a ešte ich aj zopakuje,“ naráža expert na krízu, ktorá nás postihla v roku 2009, keď nám Kremeľ na pár týždňov odstavil ukrajinskú vetvu plynovodov.

Táto dnešná kríza sa podľa Hirmana dá ustáť, aj Vladimir Putin má poľa neho len obmedzené možnosti. Z dlhodobého hľadiska nemôže nechať plynové kohútiky zatvorené, pretože by sa nenávratne poškodili samotné ložiská plynu. „Keď zatvorí plyn do Európy, nemá iné riešenie, plyn nevie otočiť trebárs Číne. Komu ho bude predávať? Potrubia do iných častí sveta, jednoducho zo západnej Sibíri a polostrova Jamal nevedú,“ uzavrel Karel Hirman.

Prečítajte si tiež:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Sankcie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.