Slovenskí motoristi sa musia pripraviť na nevídaný paradox. „Nafťáci“ sa nepotešia

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: Profimedia.sk

Slovenskí motoristi sa musia pripraviť na nevídaný paradox. Cena nafty totiž čoskoro dorovná cenu benzínu, analytici dokonca predpokladajú, že pokojne môže byť aj drahšia. A to aj napriek tomu, že pri nafte je spotrebná daň nižšia.

Benzín je drahší ako nafta. Toto platilo na Slovensku dlhé roky a nikomu ani nenapadlo, že to môže byť inak. Až doteraz. Už niekoľko týždňov pozorujeme trend, že rozdiel medzi cenou benzínu a nafty sa zmenšuje.

„Podľa poslednej aktualizácie štatistického úradu v 12. týždni bol rozdiel medzi priemernou cenou nafty a benzínu len 0,035 centa, pričom na začiatku roka bol tento rozdiel vo výške až 0,096 centa,“ povedal na úvod analytik FinGO.sk František Burda.

Už dnes je zrejmé, že sa tieto ceny stretnú na rovnakej úrovni. V mnohých krajinách dokonca za naftu zaplatíte viac.

„Predpokladám, že tento scenár môže čoskoro nastať aj na Slovensku,“ uviedol analytik J&T Banky Stanislav Pánis.

Prečítajte si tiež:

​Nafta môže byť drahšia ako benzín aj napriek nižšej spotrebnej dani

Dôvodov, prečo sa to deje, je viacero.

„Spotreba nafty vo svete už na jeseň prelomila historické maximá a predpokladám, že bude ďalej rásť, no ponuka je oklieštená,“ vysvetlil Pánis. Navyše, zásoby nafty v Európe sú na 15-ročných minimách.

Problematická je aj biozložka, ktorá sa do nafty povinne pridáva.

„Do palív sa musí primiešavať biozložka, ktorá je extrémne drahá, keďže sa predovšetkým vyrába z repkového oleja a jeho ceny išli na historické maximá,“ dodal Pánis.

Tento paradox zvýrazňuje aj fakt, že spotrebná daň na naftu je nižšia ako na benzín. Na Slovensku sa dnes platí 51,4 centu za liter benzínu a „len“ 37 centov za liter nafty. Analytik okrem hore uvedených objektívnych dôvodov hovorí aj o možnom zneužívaní situácie.

„Bežný človek nevie, že spotrebná daň na naftu je nižšia ako na benzín. Preto odhadujem, že všetci v celom obchodnom reťazci aktuálnu situáciu môžu využívať k zvyšovaniu marží. Bolo by vhodné, aby aj na Slovensku začal štát kontrolovať marže ako v Českej republike,“ myslí si Burda.

Prečítajte si tiež:

​Benzín o pár centov zlacnie

Na Slovensku ceny pohonných hmôt rastú už niekoľko mesiacov po sebe. V posledných týždňoch sa tempo zdražovania zrýchlilo až do takej miery, že čerpacie stanice prepisujú cenovky smerom nahor takmer každý deň.

Cena benzínu sa momentálne pohybuje na úrovni euro sedemdesiatpäť, nafta je o pár centov lacnejšia. Toto by nateraz mohol byť pri benzíne strop.

Ten by mal v priebehu budúceho týždňa dokonca zlacnieť o pár centov. Nafta, ako sme spomínali, porastie ešte nahor.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Auto-moto

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.