Niektoré šarže kinder vajec vo viacerých európskych štátoch sťahujú z trhu. Objavilo sa podozrenie na salmonelózu

Niektoré šarže kinder vajec vo viacerých európskych štátoch sťahujú z trhu. Objavilo sa podozrenie na salmonelózu
Ilustračná snímka. Zdroj: Evgeniy Gromov/shutterstock.com

Zisťovali sme, či sa to týka aj Slovenska.

Zdravotnícke úrady začali vyšetrovanie šírenia nákazy salmonelózou, spájanej s čokoládovými vajíčkami Kinder Surprise. Týmto ochorením sa v Británii nakazilo približne 63 osôb, prevažne detí. 

Na Slovensku by podľa ústredného riaditeľa potravinovej správy Jozefa Bíreša nemali nachádzať. „Štátna veterinárna a potravinová správa aj napriek uvedenému sa cielene zameria na kontrolu týchto výrobkov na trhu,“ konštatoval.

Spoločnosť Ferrero, ktorá kindervajíčka vyrába, sťahuje z predaja niektoré ich balenia, oznámil britský Úrad pre potravinárske štandardy. Robí tak v rámci prevencie, zatiaľ čo úrady možnú spojitosť medzi nákazou a jej výrobkami vyšetrujú.

Dôvodom stiahnutia týchto výrobkov je podľa úradu "možná spojitosť so šírením salmonelózy". Vyšetrovanie začali zdravotnícke úrady v Anglicku, Škótsku, vo Walese i v Severnom Írsku.

Ďalšie prípady nákazy zaznamenali aj v iných európskych krajinách vrátane Francúzska, Holandska, Írska, Nemecka a Švédska. Vajíčka Kinder Surprise vyrábajú v Belgicku.

Dôležitý je zoznam šarží

Ako ďalej napísal Bíreš v stanovisku pre TVNOVINY.sk v rámci systému rýchleho varovania nebola Slovenská republika zatiaľ začlenená do krajín, kde by mali byť výrobky pochádzajúce z továrne v Belgicku distribuované.

„Napriek tomu sme zaslali dotaz prostredníctvom Európskej komisie, aby výrobca zaslal distribučný zoznam všetkých konkrétnych vyrobených šarží. Európsky úrad pre potraviny v spolupráci s ECDC (Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb)  pracujú na spoločnom stanovisku k tejto otázke, s výsledkami budú členské štáty oboznámené v priebehu štvrtka,“ dodal.

Kinderká majú rôzne dátumy spotreby

Výrobky spojené s nákazou sú balenia s tromi 20-gramovými vajíčkami, ktoré majú dátumy spotreby medzi 11. júlom a 7. októbrom tohto roka. Všetky boli podľa britského úradu vyrobené v tom istom závode, pričom ďalšie výrobky spoločnosti Ferrero neboli nákazou postihnuté.

V Británii zatiaľ nehlásili žiadne úmrtia. Väčšina prípadov salmonelózy sa však vzťahuje na deti vo veku päť rokov a menej.

Medzi príznaky salmonelózy patria hnačka, žalúdočné kŕče, nevoľnosť, zvracanie a horúčka. Príznaky môžu byť závažné a môžu si vyžadovať hospitalizáciu. Zvlášť ohrozené sú deti a osoby s oslabeným imunitným systémom. 

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravie

Dôležité udalosti