Obchody sú v strehu. Ceny potravín môžu medzi regály vyhnať špekulantov

Obchody sú v strehu. Ceny potravín môžu medzi regály vyhnať špekulantov
Ilustračná snímka. Zdroj: TASR - Jaroslav Novák

Maslo, olej či pečivo. Základné potraviny, ktorých cena veľmi rýchlo rastie a toto tempo sa má ešte zrýchliť. Takáto situácia nahráva špekulantom, ktorí by mohli vybrané tovary začať skupovať vo veľkom. Obchody uisťujú, že zásob majú dostatok, no sú v strehu. Nevylučujú totiž, že môžu zaviesť aj limitovaný predaj.   

Vysoká inflácia okrem pohonných hmôt a energií zasiahla aj potraviny. V medziročnom porovnaní najviac vyskočila zelenina, v tesnom závese sú mliečne výrobky, pečivo a oleje.

„Rastlinný olej bol vo februári medziročne drahší až o 31 %. Za klasické biele rožky dnes zaplatíme o takmer 30 % viac ako vlani a pšeničná múka je drahšia o štvrtinu. Chlieb nás vychádza približne o 14 % viac ako pred rokom,“ uviedla analytička Jana Glasová.

Cena masla a oleja raketovo rastie 

V praxi to znamená, že takto pred rokom stál v priemere liter rastlinného oleja euro sedemdesiat. V súčasnosti je to už dve päťdesiat.

Napríklad za maslo už platíme viac ako počas „maslovej krízy“, ktorej sme boli svedkami pred piatimi rokmi. Vtedy sa priemerná cena 250-gramového masla šplhala k trom eurám. Teraz už pri niektorých značkách túto sumu hravo prekročilo. Pritom ešte pred rokom sa jeho cena hýbala od eura šesťdesiat.

V cenovej hitparáde nechýba ani ďalšia základná potravina – mlieko. Pred rokom stál liter plnotučného mlieka 89 centov, teraz ho kúpite za euro pätnásť.

Horšie je, že zdražovanie sa ani zďaleka nekončí. Tempo sa má ešte zrýchliť a aj ceny spomínaných základných potravín môžu vzrásť o desiatky percent.

„Ceny obilnín aj olejov na svetovom trhu v súčasnosti pre vojnu prudko rastú. Môžeme teda očakávať, že ich ceny pôjdu ešte nahor aj v našich obchodoch. Vo februárových cenách, za ktoré máme teraz údaje, nie je totiž ešte zahrnuté zdraženie v dôsledku narušených dodávok surovín z Ukrajiny a Ruska,“ vysvetlila Glasová.

Ak sa objavia špekulanti, obchody nevylučujú limitovaný predaj

A práve tento dynamický vývoj cien môže do obchodov vyhnať špekulantov. Tí by mohli vo veľkom vykúpiť tovar, pri ktorom hrozí, že tá cena čoskoro poletí ešte viac nahor. Obchodníci síce hovoria, že momentálne nie je dôvod na paniku, no situáciu pozorne sledujú.

„V prípade zistenia vykupovania tovaru špekulatívnymi subjektmi a pre zabezpečenie dostupnosti tovaru pre všetkých zákazníkov však možnosť stanoviť maximálny objem pre jedného zákazníka v budúcnosti nevylučujeme,“ uviedol hovorca Kauflandu Samuel Machajdik.

Pred pár dňami informoval portál Index.sme.sk, že k limitovanému predaju slnečnicového oleja pristúpilo Tesco. Povolilo len dva kartóny na zákazníka. Neskôr však svoje rozhodnutie prehodnotilo.

„Po prehodnotení situácie v obchodoch Tesco momentálne neobmedzujeme kusový predaj akýchkoľvek potravín,“ uviedla hovorkyňa Katarína Pšenáková.

Lidl zasa obmedzuje tovar na akciový tovar.

Odber pri našom stálom sortimente nijakým spôsobom neobmedzujeme. Pri niektorých vybraných potravinách, ktoré predávame v krátkodobej akčnej ponuke, a teda za mimoriadne výhodné ceny, sme sa rozhodli nastaviť obmedzenie na odber v obvyklom spotrebiteľskom množstve – v aktuálnom týždni ide o cukor a múku,“ ozrejmil hovorca Lidl Tomáš Bezák.  

Ľudia sa zamerali na vybrané potraviny

Obchody zároveň priznávajú, že ľudia sa viac dopytujú po určitých potravinách ako predtým.

„Zaznamenali sme mierne zvýšený záujem o múku, olej, hydinové a bravčové mäso ešte začiatkom marca, nateraz je situácia opäť v normálnom režime,“ povedala prevádzková riaditeľka BILLA Slovensko Albena Georgieva.

„COOP Jednota prevádzkuje približne 2 100 predajní, zvýšený dopyt po istých druhoch potravín evidujeme najmä na východnom Slovensku, vo väčšine predajní je však situácia stabilná,“ uzavrel riaditeľ obchodnej sekcie COOP Jednoty Slovensko Branislav Lellák.  

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Rast cien

Dôležité udalosti