Prečo sa mnohým Slovákom už neoplatí tankovať v Poľsku? Aj tu vyčíňa paradox, ktorý sa objavil u nás

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: TASR/Erika Ďurčová

Slováci už niekoľko týždňov berú poľské pohraničie útokom. Od 1. februára totiž Poliaci dočasne znížili DPH na potraviny aj pohonné hmoty. Okamžite sa to odrazilo na cenách, ktoré výrazne poklesli. Pri veľkom nákupe a tankovaní môže našinec ušetriť aj desiatky eur.

Táto situácia už neplatí pri nákupe nafty. Tá sa aj napriek opatreniam u našich severných susedov blíži k cene, ktorú vidieť na slovenských pumpách. V priemere je rozdiel už len pár centov.

Kým vo februári stál liter nafty v Poľsku 1,14 eura, tak v súčasnosti je to už 1,63. Na Slovensku sa v priemere cena blíži k cene 1,70 eura. Aj z tohto porovnania je zrejmé, že „nafťákom“ sa už tankovacia turistika neoplatí.  

Benzín si stále od toho nášho drží odstup zhruba 30 centov. Na jednej priemernej 50-litrovej nádrži tak ušetríte až 18 eur.

Aj na Slovensku nafta preskočí benzín

 Aj na Slovensku dobieha cena nafty cenu benzínu. Analytici predpovedajú, že je len otázkou času, kedy motoristi budú za obe pohonné hmoty platiť rovnako. Nie je vylúčené, že nafta bude aj drahšia. V okolitých krajinách je to už realitou.

„Predpokladám, že tento scenár môže čoskoro nastať aj na Slovensku,“ uviedol analytik J&T Banky Stanislav Pánis.

Tento paradox zvýrazňuje aj fakt, že spotrebná daň na naftu je nižšia ako na benzín. Za liter benzínu sa dnes platí 51,4 centu a „len“ 37 centov za liter nafty.

Nejde však len o regionálny problém, ale celoeurópsky trend. Dôvodov, prečo sa to deje, je viacero.

„Spotreba nafty vo svete už na jeseň prelomila historické maximá a predpokladám, že bude ďalej rásť, no ponuka je oklieštená,“ vysvetlil Pánis. Navyše, zásoby nafty v Európe sú na 15-ročných minimách.

Problematická je aj biozložka, ktorá sa do nafty povinne pridáva.

„Do palív sa musí primiešavať biozložka, ktorá je extrémne drahá, keďže sa predovšetkým vyrába z repkového oleja a jeho ceny išli na historické maximá,“ dodal Pánis.

Prečítajte si tiež:

​Ceny sú zrejme vysoké aj pre neúmerne vysoké marže

Analytik okrem hore uvedených objektívnych dôvodov hovorí aj o možnom zneužívaní situácie.

„Za priblížením ceny nafty k cene benzínu by som hľadal zvýšenie marží v celom obchodnom reťazci. Aj keď je to zásah do slobodného podnikania. V tejto napätej dobe by bolo vhodné, aby mal štát dohľad nad maržami pri všetkých subjektoch, ktoré vstupujú do výroby, distribúcie a predaja nafty,“ myslí si analytik spoločnosti FinGO.sk František Burda.

Na rovnaký problém upozornil aj český ekonóm Lukáš Kovanda. Poukázal na fakt, že rafinačná marža maďarskej skupiny MOL, ktorá ovláda aj Slovnaft, vzrástla podľa dát agentúry Bloomberg desaťnásobne.

„Mimoriadna marža spoločnosti MOL dáva aspoň čiastočne za pravdu tým, ktorí počas rekordného nárastu cien pohonných hmôt v Česku počas tohtoročného marca upozorňovali, že je to v podstatnej miere výsledkom maržovej politiky rafinérií, distribútorov pohonných hmôt a samotných čerpacích staníc,“ upozornil Kovanda na webe newstream.cz.

Práve v Česku vláda rozhodla tieto marže kontrolovať. Navyše, v stredu schválila balík opatrení, ktoré majú zastabilizovať ceny pohonných hmôt. Kabinet Petra Fialu zrušil primiešavanie biozložky do nafty, ktorá výrazne pohonnú hmotu predražovala. Koalícia sa taktiež rozhodla znížiť spotrebnú daň v prepočte o 6 centov na liter.

Slovákom sa ale neotvorí ďalšia cesta k lacnejšiemu tankovaniu. U našich západných susedov sú totiž pohonné hmoty drahšie ako u nás a ani po zásahu českej vlády ceny výrazne neklesnú.

Prečítajte si tiež:

​Maďari čoskoro poriadne zaplačú, Slováci nechystajú žiadne opatrenia

Najlacnejšie sa v našom regióne dá momentálne natankovať v Maďarsku, ktoré má až do 15. mája zastropované ceny. Liter benzínu stojí len euro tridsať, nafta je o desať centov drahšia. Aj keď ide o veľmi atraktívne opatrenie, maďarským pumpám to robí obrovské problémy. Niektoré už skrachovali.  

Analytici navyše predpokladajú, že po skončení tohto opatrenia ceny vyletia poriadne nahor.

„Ceny pravdepodobne pôjdu hore a povedal by som, že obchodníci budú dobiehať ušlé zisky za toto obdobie,“ predpovedá Burda.

Faktom je, že Slovensko je zatiaľ poslednou krajinou z V4, ktoré neprijalo žiadne opatrenie v súvislosti s rekordnými cenami benzínu a nafty. Aj keď v polovici marca poslanec za Sme rodina Igor Kašper načrtol, že vláda pripravuje určité opatrenia, napokon koaliční partneri jeho slová znegovali.

„Zníženie dane z pridanej hodnoty (DPH) na pohonné látky je na stole, rokuje o ňom koalícia,“ uviedol ešte 12. marca v relácii Sobotné dialógy.

„Nemôžem to potvrdiť. Úprimne, táto informácia je pre mňa prekvapením,“ vzápätí reagoval predseda vlády Eduard Heger v relácia O 5 minút 12.

Odvtedy je o tejto téme ticho. Oslovili sme preto ministerstvo financií, či nepripravujú v tomto smere určité opatrenia, no na naše otázky doposiaľ nikto neodpovedal.

Prečítajte si tiež:

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Auto-moto

Dôležité udalosti