Analytik: Ak chceme, aby sankcie Rusko boleli, musia bolieť aj nás. Orbána presvedčíme, aby sa pridal k Európe

Vladimir Putin.
Vladimir Putin. Zdroj: TASR/AP

Európska komisia uvalila na Rusko ďalšie ekonomické sankcie. Piaty balík obsahuje šesť prvkov: embargo na uhlie, finančné odstrihnutie ďalších ruských bánk od systému SWIFT, zákaz ruských lodí a úplný zákaz vstupovať do EÚ pre ruských a bieloruských prevádzkovateľov nákladných áut, cielené zákazy vývozu výrobkov, od ktorých je Rusko závislé, v hodnote desať miliárd eur, rozšírenie zákazov dovozu niektorých ruských komodít v hodnote 5,5 miliardy eur a nakoniec vylúčenie Ruska z verejných zákaziek v EÚ a prístupu k európskym peniazom.

Dohoda sa však nerodila ľahko. Proti embargu na uhlie vystúpili viaceré krajiny. Znamená to, že v Európskej únii nastal zlom a národné záujmy začnú prevyšovať nad solidaritou s Ukrajinou?

Analytik z Asociácie pre medzinárodné otázky Pavel Havlíček vysvetľuje, prečo majú niektoré krajiny problém s tvrdými ekonomickými sankciami a ako sa budú ďalej vyvíjať vzťahy Únie a Maďarska, ktoré sa odmieta odpojiť od ruskej energetiky.

Európska komisia prijala piaty balík sankcií proti Rusku. Obsahujú embargo na uhlie, ruské lode a kamióny a zasiahnuť majú aj ruský bankový sektor. Prijatie tohto balíka bolo sprevádzané nezhodami. Niektoré štáty boli najmä proti embargu na uhlie. Aká je aktuálna situácia v Európskej únii vo vzťahu k sankciám?

Tento týždeň bola situácia naozaj turbulentná. Na začiatku bol medzi viacerými členskými štátmi celý rad rozporov o samotnej úrovni sankcií. Krajiny strednej a východnej Európy sa vyslovovali tvrdo za rozšírenie sankcií o oblasť zákazu dovozu ruskej ropy a zemného plynu. Diskutovalo sa o ďalších sankciách proti ruským bankám. Potom došlo ku kompromisu, že Európska únia zakáže v tejto chvíli len dovoz uhlia a ropa bude súčasťou šiesteho balíčka. Ukázalo sa, že rozpory neskončili a pokračovali. Problém boli neskôr aj technické záležitosti a implementácia sankcií na lode alebo aj otázky spojené so zákazom ruského uhlia. Celý rad týchto opatrení ukázal, že značné rozpory sú aj na politickej, aj na praktickej úrovni.

Ktoré štáty boli proti týmto sankciám?

Problém s energetickými obmedzeniami majú Nemecko, Rakúsko a Maďarsko. V oblasti technickej implementácie sankcií, ktoré sa týkali námornej dopravy, vystupovalo proti Grécko. Presné detaily rokovaní nepoznáme, pretože sa konali za zatvorenými dverami.

Sme svedkami toho, že Európska únia prvýkrát nie je jednotná v prijímaní sankcií voči Rusku?

Myslím si, že tých rozporov za posledné dva týždne bolo viac. Jeden rozpor bol v tom, do akej miery majú sankcie zasahovať Rusko. Zároveň sa ďalšie rozpory premietli aj do samitu NATO a týkali sa niektorých červených čiar, za ktoré ak Rusko prejde, bude do konfliktu zatiahnuté NATO. Rozpory sa týkali aj toho, do akej miery má byť poskytovaná technická a vojenská pomoc Ukrajine. Nezhody boli aj v tom, aké vybavenie je legitímne dodávať Ukrajine. Slovensko nakoniec poskytlo Ukrajine protiletecké systémy S-300, ale na druhej strane, nemeckí politici na čele s kancelárom Olafom Scholzom blokujú dodávky tankov.

Nový balík sankcií prichádza po tom, čo sme videli zábery z masakry v Buči, o ktorej ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj hovorí ako o genocíde. Neočakávali by ste skôr tvrdšiu a zjednotenú reakciu Európy?

Reakcia prišla celkom rýchlo. Keď sa pozrieme spätne, tak schôdze na najvyššej úrovni prebehli do 24 hodín, odkedy obleteli svet obrázky z Buči. Na druhej strane, spletitosť, komplexnosť a určitá senzitivita, ktorá sa spája so situáciou v jednotlivých štátoch, to komplikuje. Energetické sankcie sú spojené aj s narastajúcimi cenami paliva a rastúcou infláciou. Toto spôsobilo ten rozkol a turbulentné debaty medzi členskými štátmi. Niektoré sankcie si vyžadujú veľmi zložitú právnu implementáciu. Takže áno, Európania boli motivovaní konať a dohodnúť sa na nových opatreniach, ale diabol sa skrýva v detailoch a tie predĺžili debaty.

Maďarský premiér Viktor Orbán jasne hovorí, že embargo na plyn a ropu sú jeho červené čiary, za ktoré nepôjde. Dokonca je ochotný platiť za plyn v rubľoch. Čo to znamená pre budúcnosť Európy? Dá sa robiť spoločná európska politika bez Maďarska?

Nedá alebo len veľmi ťažko. Väčšina opatrení európskej zahraničnej a bezpečnostnej politiky sa vykonáva princípom jednomyseľnosti. Vidíme, že jednota Európy je maďarským postupom narušená. Nepovedal by som, že je to fatálne. Diskusie pokračujú, ale reči, že Maďarsko je ochotné platiť v rubľoch, sú určitým signálom, že jednota sa bude dosahovať stále ťažšie a že niektoré krajiny sú ochotné pristupovať ku kompromisom pod hrozbou ruského ultimáta. Nemecko zase poukazuje na to, že sankciami by boli porušené zmluvy o dodávkach energií. Treba teda dodať, že Maďarsko nie je jedinou krajinou, ktorá nie je ambiciózna v ďalšom postupe proti Rusku. Najtvrdší postoj zastávajú Slovensko, Česko, Poľsko a pobaltské štáty. Vidieť, že Vyšehradská spolupráca v tomto smere nefunguje a Maďarsko si razí osobnú, unikátnu a národne stanovenú pozíciu.

Doteraz bolo najbližším partnerom Maďarska Poľsko, ktoré patrí medzi najväčších kritikov Vladimira Putina. Ako sa zmenia vzťahy Maďarska a Poľska?

Vyzerá to tak, že kritika zaznieva aj zo strany poľských politikov. Predseda vládnej strany PiS Jaroslav Kaczynský sa veľmi kriticky vyjadril k postupu Maďarsku a vyzval ich k jeho prehodnoteniu. Český premiér Petr Fiala gratuloval Viktorovi Orbánovi k víťazstvu vo voľbách, ale povedal, že dúfa, že pozícia Maďarska voči Ukrajine bude konštruktívna, čo zatiaľ nevidíme. Musíme počkať, ako sa maďarský postoj nakoniec posunie a vyvinie. Myslím si, že kritika zaznieva aj od najbližších spojencov Maďarska a je to veľmi dôležité a bude to mať výrazný vplyv na vytváranie ďalších postojov Viktora Orbána.

Súvisiaci obsah

Ako sa dá chápať Orbánov postoj? Stojí mu za to riskovať medzinárodné vzťahy s celou Európou pre vzťahy s Ruskom, ktoré sa už aj tak dostáva do izolácie?

Je to veľmi riskantná hra, ktorú Orbán hrá. Chce sedieť na dvoch stoličkách zároveň. Tá jedna je európska a aliančná, kde Maďarsko malo aj v minulosti silné výroky, ale nikdy nešlo za hranicu spoločného konsenzu. Uvidíme, ako sa situácia vyvinie. Závisieť to môže aj od závislosti Maďarska na eurofondoch. Na druhej strane, Maďarsko je spomedzi európskych štátov najbližším spojencom Vladimira Putina. Videli sme aj ich vzájomný telefonát, počas ktorého Putin gratuloval Orbánovi k víťazstvu a Orbán pozval Putina do Budapešti, aby vyjednávali o mieri s Ukrajinou. Uvidíme, či bude postoj Maďarska konštruktívny alebo naďalej deštruktívny, ako sme to mohli vidieť posledné dni. Viktor Orbán kritizoval ukrajinského prezidenta Zelenského a minister zahraničných vecí Peter Szijjartó si predvolal ukrajinského veľvyslanca. Toto je niečo, čo zatiaľ indikuje, že postoj Maďarska bude pokračovať, ale možno tam neskôr uvidíme vývoj.

Má Európska únia ešte nejaké ekonomické nástroje, ako prinútiť Rusko ukončiť vojnu?

Väčšina vývozu Ruska do Európskej únie tvorí vývoz ropy a zemného plynu a produktov, ktoré sú z nich vytvorené. Preto je embargo na ropu a plyn najsilnejší nástroj. Pokiaľ chceme, aby opatrenia Rusko boleli, musia do istej miery bolieť aj nás. Treba sa teda zamerať na tieto sektory. Je to sektor ruskej ekonomiky, ktorý je slabo diverzifikovaný a závislý od exportu. Bohužiaľ, sme v situácii, že niektoré štáty sú závislé od importu zdrojov z Ruska, a preto nemajú rýchlu a jednoduchú cestu, ako sa tejto závislosti zbaviť. Je to štrukturálny a systémový problém, ktorý sa teraz snaží Európa riešiť.

Je reálne, že sa jedného dňa odpojíme od ruského plynu a ropy?

Je to nevyhnutné a je to otázka času. Možno to budú dni, týždne alebo mesiace. Všetky tieto veci idú ruka v ruke aj s klimatickou krízou a využívaním obnoviteľných zdrojov a postupným zbavením závislosti od ruských zdrojov. Vojna je však tu a teraz. Tým, že každý deň posielame 800 miliónov eur do Ruskej federácie za energetické dodávky, podporujeme vojnu na Ukrajine. Morálne si toto nemôžeme dlhodobo dovoliť. Každým dňom, čo financujeme Rusko, zomierajú na Ukrajine ľudia aj kvôli nám.

Je možné, že Európska únia presvedčí aj Viktora Orbána, aby sa pridal?

Myslím si, že pokiaľ situácia bude taká, že Maďarsko by bolo posledným štátom, ktorý by blokoval zastavenie ruských dodávok, tak Viktora Orbána ľahko presvedčíme. V momente, keď sa Orbán môže schovávať za iné štáty, najmä za kľúčové Nemecko a susedné Rakúsko, tak máme veľký problém.

Súvisiaci obsah

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti