Návod, ako prežiť veľkonočné sviatky v pokoji a nezruinovať pri tom vlastný rozpočet

Reportáž z Televíznych novín sa automaticky prehrá po reklame

V obchodoch rastú ceny raketovým tempom a do toho sa blížia Veľkonočné sviatky. Treba sa pripraviť, že v peňaženkách bude prievan. Veľkonočný nákup vás vyjde o 10 percent viac ako vlani.

Keď si to rozmeníme na drobné, tak dvojciferný rast je takmer pri každej veľkonočnej potravine. Aktuálne si najviac priplácame za margarín (viac ako 42 percent) či olej (takmer 31 percent). O približne 30 percent je drahšia paprika, o vyše 20 percent paradajky a za zemiaky platíme o 18 percent viac. Výrazne zdraželi aj rožky a to až o necelých 30 percent. No a cenovky na pšeničnej polohrubej múke sú o štvrtinu vyššie ako vlani. Znie to katastroficky, no takmer všetko, čo sa objaví na veľkonočnom stole išlo hore. Výnimiek je minimum.

Sviatky zhltnú tretinu mesačného rozpočtu

Najväčšie kresťanské sviatky ukroja, podľa finančných poradcov, až tretinu mesačného rozpočtu bežnej rodiny. Pripravili sme pre vás návod, ako prežiť veľkonočné sviatky v pokoji a nezruinovať pri tom vlastný rozpočet.

Rady odborníkov si pozrite v nasledujúcej reportáži:

​V časoch rekordného zdražovania si ľudia strážia peniaze viac ako inokedy. Blížiace sa sviatky však idú vysoko nad rámec mesačných výdavkov. Ako vysoko rozhoduje každý sám.

Finančný poradcovia spočítali, že veľkonočný stôl, koláče a dekorácia spolu vyjdú na 193 eur.

Samostatnou kapitolou je výslužka. Korbáče, čokolády, či peniaze pre šibačov. Každý si môže nastaviť, ako veľmi chce byť štedrí, no odhadom treba počítať približne s 50 eurami.

Výslužka pre šibačov:

  • korbáč a stužky na korbáč 7 €
  • čokoládové vajíčka alebo zajace 10 €
  • peniaze pre malých šibačov (5 €) 30 €

SPOLU: 47 €

Spočítané, podčiarknuté: Veľkonočný nákup vyjde približne na 240 eur. V sume však nie sú započítané náklady na dopravu. A tak mnohé rodiny idú cez sviatky až do železnej rezervy.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Rast cien

Dôležité udalosti