Vitajte v 21. storočí: Pôrodnica, matrika a úrady práce, budú po novom elektronicky prepojené

Ilustračne foto.
Zdroj: TV Markíza

Čakáte prírastok do rodiny? Od apríla vás čaká menej povinností na úradoch. Jednorazový štátny príspevok pri narodení dieťaťa by ste mali dostať bez toho, aby ste niekam chodili alebo o peniaze žiadali. Vyše 800 eur dostanete rovno na účet.

Mladá mamička Katarína porodila syna Radka pred mesiacom. A už má za sebou kolotoč vybavovania na matrike, u lekára či v poisťovni. Práve sa chystá požiadať o takzvané kočíkovné na úrade práce, ktoré mamička dostane, len keď sa bábätko dožije 28 dní. Prichystať si musí ďalšie potvrdenia, že má zabezpečeného pediatra aj že v tehotenstve pravidelne chodila na prehliadky.

„Potvrdenie od lekára budem potrebovať, aj od gynekológa. Je to zložité, lebo malého musím zobrať do vajíčka, keby som bola sama, tak si neviem predstaviť, že by som vybavovala tieto papiere. Najviac mi pomáha mama,“ priznáva Katarína.

Mamičky, ktoré porodia od apríla, sa už toľko nenachodia. Podmienka 28-dňového čakania od pôrodu sa vypúšťa. Pôrodnica, matrika a úrady práce, budú po novom prepojené.

„Zdravotnícky pracovník elektronicky zaznamená narodenie dieťaťa do informačného systému NCZI a informácia sa následne prenesie do informačného systému matrík. Pri prepustení matky z pôrodnice vypíše ošetrujúci lekár v e-zdraví aj údaje pre príspevok pri narodení dieťaťa,“ vysvetľuje hovorkyňa NCZI Alžbeta Sivá.

To znamená, že všetky informácie, kedy sa bábätko narodilo, koľký pôrod v poradí to bol aj či žena pravidelne chodila na kontroly ku gynekológovi, už úrady budú mať. Mamičky už nebudú musieť o nič žiadať, ak splnia podmienky, príspevok na novorodenca im automaticky príde na účet, ktorý má úrad práce či Sociálna poisťovňa v databáze. Pri prvom až treťom dieťati necelých 830 eur, na ďalšie deti v rodine vyše 151 eur.

„Ak budú zabezpečené všetky technické náležitosti zo strany NCZI, sú úrady práce pripravené vyplácať príspevky v štandardných termínoch. Na základe údajov dodaných z NCZI, budú prvé príspevky za mesiac apríl vyplatené v máji,“ tvrdí hovorkyňa ústredia práce Barbara Túrosová.

V ružinovskej nemocnici sa rodí najviac detí v Bratislave. Od 1. apríla už tu nahadzujú údaje o novorodencoch do nového systému. 

„UNB možnosť elektronického hlásenia novorodencov víta, táto služba uľahčí život aj naším zdravotníkom,“ myslí si hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Bratislava Petra Lániková.

Ženy, ktoré tak ako Katarína porodili pred 1. aprílom, ale majú smolu. O kočíkovné, ktoré má pokryť prvotné vysoké náklady na novorodenca, musia ešte žiadať po starom.

Nosenia dokladov sa ani po novom úplne nezbavíte, ak ste sa rozhodli porodiť v zahraničí, napríklad v Česku či Rakúsku, no podľa nových pravidiel bude na získanie dávky viac času. Nárok na príspevok nezanikne po šiestich mesiacoch od pôrodu, ale až keď uplynie rok.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Sociálne veci

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.