Jednorazová pomoc, ktorú avizuje vláda, nestačí. Odborníci vyzývajú koalíciu, aby čím skôr zdvihla štátne príspevky

Jednorazová pomoc, ktorú avizuje vláda, nestačí. Odborníci vyzývajú koalíciu, aby pre masívne zdražovanie čím skôr zdvihla sociálne dávky, detské prídavky či ďalšie štátne príspevky. Minister práce síce vraví, že pôjdu hore, no menej, ako inflácia a navyše až od budúceho roka.

Potraviny, benzín, bývanie. Raketové zvyšovanie všetkých nákladov od minulého roka bolestivo cítia už nielen tí najchudobnejší, ale čoraz viac aj bežní zamestnaní ľudia.

Inflácia sa pritom ešte len rozbieha smerom k dvojciferným číslam. Vláda pod tlakom sľubuje zraniteľným skupinám 100-eurový jednorazový príspevok. Ten však ešte nie je ani dohodnutý v koalícii a už sa debatuje, či je to dosť. Stáť by to malo vyše 100 miliónov eur.

Rezort práce, ktorý má pod palcom Sme rodina, hovorí aj o každoročnom zvýšení životného minima, ktoré by malo teraz ísť hore o necelých 7 %. To by malo so sebou potiahnuť napríklad detské prídavky, rodičovské príspevky či sociálne dávky pre najchudobnejších. Problém však je, že zvyšovať sa budú až od budúceho roka a výrazne menej, ako je inflácia.

„Budú mať pridané, ale mali by mať pridané oveľa viac, lebo ceny rastú šialeným tempom. Ten mechanizmus treba urýchlene v skrátenom konaní zmeniť tak, aby zvyšovanie dávok bolo podľa toho, aká je inflácia v tomto roku a čím najskôr, nie až od januára, ale v máji alebo júni,“ vysvetlil Jozef Mihál, expert na sociálne veci.

Aby zdražovanie neodbila len jednorazovou 100-eurovou injekciou, ale prijala systematickú pomoc, pritom vyzýva vládu aj prezidentka. Štvorčlenná rodina totiž podľa nej za jedlo a energie len za jeden mesiac dá o 50 eur viac než vlani.

Na to, aby sa dávky či príspevky urýchlene zvýšili už tento rok, má podľa odborníkov vláda aj peniaze. Aj vďaka lepšiemu výberu daní by totiž mala usporiť až vyše pol miliardy eur.

Presvedčený o tom však musí byť Igor Matovič, ktorý drží štátnu kasu. Ministerstvo práce o inej ako už ohlásenej pomoci zatiaľ nehovorí. Po 100 eurách by sa malo ujsť rodinám s deťmi či sociálne odkázaným. Ak sa na tom vláda dohodne, v peňaženke by vraj ľuďom mali pristáť do konca júna.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Rast cien

Dôležité udalosti