Zdražovanie hypoték graduje: Tie najlacnejšie sa môžu dostať cez donedávna nepredstaviteľnú hranicu

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: TASR/Dano Veselský

To, že sa éra lacných hypoték skončila, je známy fakt, no tempo navyšovania úrokových sadzieb je prekvapivé. Veď len za posledné dva mesiace ich banky navyšovali už niekoľkokrát. Aj keď v tejto dynamickej dobe je náročné predpovedať, o koľko sa sadzby ešte zvýšia, analytik hovorí, že na konci tohto roka môžu byť najdrahšie za posledných sedem rokov.

Najväčšie banky na Slovensku od februára začali zvyšovať úrokové sadzby. Ako prvá „do útoku“ zavelila VÚB, po nej sa už vlak naplno rozbehol. Netrvalo dlho a po prvom kole zdražovanie prišlo aj druhé, niektoré banky už stihli svoje cenníky zmeniť aj trikrát.

Kým doteraz boli zmeny len kozmetické, jedna z bánk už prišla s výraznejšou úpravou.

„Doteraz sa navyšovali úrokové sadzby naprieč bankami o 0,2 až 0,3 percentuálneho bodu, zatiaľ čo začiatkom týždňa UniCredit navýšila úrokovú sadzbu o 0,7 percenta pri niektorých typoch fixácie. Znamená to teda dvojnásobné zdražovanie oproti tomu, na aké sme boli doteraz zvyknutí,“ uviedol výkonný riaditeľ Finančného kompasu Matej Dobiš.

„Banka pravidelne prehodnocuje výšku úrokových sadzieb, ktorá závisí aj od ceny zdrojov aj situácie na trhu. Od 10.4.2022 banka pristúpila k zvýšeniu všetkých fixácii na hypotékach a to o 0,70% pre FIX7 a FIX10 a o 0,80% pre FIX3, FIX4 a FIX5. Trojročná fixácia je v ponuke od 1,89 % a ostatné fixácie za 1,99 %,“ potvrdila hovorkyňa UniCredit bank Zuzana Ďuďáková.

Napriek tomu analytik ešte nehovorí o výraznom zdražení, varuje však, že týmto tempom sa najlacnejšie hypotéky aj na naše pomery vyšplhajú pomerne vysoko.

„Zvýšenie sadzieb stále nepredstavuje zdraženie v tom pravom zmysle slova, no postupnou úpravou hrozí, že aj tie najlacnejšie hypotéky sa budú ešte v tomto roku začínať číslom dva,“ myslí si Dobiš.

Sadzby pôjdu ešte vyššie

Tu je, samozrejme, reč o krátkodobých fixáciách, ktoré však ľuďom v tejto dobe odborníci veľmi neodporúčajú. Pri dlhodobých môžu byť úrokové sadzby aj vyššie.

„Slovensko čaká ešte niekoľko kôl mierneho zvyšovania sadzieb. Z historického priemerného spreadu voči 10-ročným dlhopisom okolo 1,0 p. b. To pri dnešných výnosoch vychádza tak, že by sa sadzba mohla dostať cez 2,5 percenta a neskôr v budúcnosti aj viac,“ predpovedá makroanalytik VÚB Zdenko Štefanides.

Éra lacných pôžičiek je teda preč a tak skoro sa nevráti. Navyše, Európska centrálna banka na vysokú infláciu zareaguje ďalším zvýšením kľúčových úrokov.

„Myslím si, že k prvému nárastu by už mohlo dôjsť koncom tohto roku. A sám by som si prial, aby sme sa najneskôr do roka dostali z negatívneho pásma sadzieb,“ uviedol guvernér Národnej banka Slovenska Peter Kažimír.

A to bude ďalším hnacím motorom na zvyšovanie úrokových sadzieb.

„V prípade, že ECB na svojom zasadnutí potvrdí tieto očakávania a sadzby na finančných trhoch sa ukotvia na vyšších úrovniach, dá sa očakávať, že v najbližších týždňoch sa rast úrokov premietne aj do klientskych sadzieb. Odhadnúť kedy a kde presne sa nárast zastaví, je v tomto turbulentnom období veľmi zložité,“ vysvetlil Boris Fojtík, ekonomický analytik Tatra banky.

​Hrozí, že si mnohí nebudú môcť dovoliť vlastné bývanie

Kombinácia rastúcich úrokových sadzieb a vysokých cien nehnuteľností môže mnohým ľuďom spôsobiť problém so zabezpečením si vlastného bývania.

„Pravidlá pre získanie úveru sú síce prísne, no získať úver stále nie je nemožné,“ tvrdí Dobiš.

Naopak, v porovnaní s Českom, kde sa úrokové sadzby už šplhajú k piatim percentám, je Slovensko na tom ešte dobre.  

„V susednej Českej republike nie sú úvery v porovnaní s tými na našom trhu iba drahé, ale pre väčšinu záujemcov aj nezískateľné a napriek tomu ceny nehnuteľností neklesajú na hodnote. Ich sadzby sú oproti našim dvoj až trojnásobné, takže stále nemôžeme hovoriť o potenciálnej českej ceste,“ pripomenul Dobiš.

Na záver musíme dodať, že napriek zvyšovaniu sadzieb budeme mať v rámci regiónu V4 naďalej výrazne najlacnejšie hypotéky.   

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Financie

Dôležité udalosti