Slováci sa na veľkonočné pobyty nehrnú. Hoteliéri varujú pred jednou vecou

Reštaurácia Hotela Bankov v Košiciach.
Reštaurácia Hotela Bankov v Košiciach. Zdroj: TASR/Milan Kapusta

Po dvojročnej prestávke, vynútenej pandémiou, sa slovenskí hotelieri opäť chystali na veľkonočné pobyty. Ich očakávania však boli oveľa väčšie. Počas týchto sviatkov síce mierne stúpla obsadenosť hotelov a penziónov, ale iba v niektorých regiónoch.

Obsadenosť hotelov vo Vysokých Tatrách je podľa riaditeľky Združenia cestovného ruchu Vysoké Tatry Lenky Rusnákovej na úrovni 70 percent.

„Keďže predaj pobytov stále trvá, väčšina zariadení verí, že sa to podarí naplniť. Treba povedať, že Veľká noc bola v minulosti aj dva mesiace vopred vypredaná. Teraz si veľa ľudí necháva rezerváciu aj na poslednú chvíľu, keďže si stále majú z čoho vybrať,“ skonštatovala Rusnáková.

Počas týchto dní zapĺňajú slovenské hotely domáci turisti. V regiónoch s termálnymi kúpaliskami alebo v kúpeľných zariadeniach, nájdeme podľa prezidenta Asociácie hotelov a reštaurácií Slovenska Mareka Harbuľáka aj hostí zo susedných krajín. Minimálny záujem je však naďalej v rámci firemných akcií a konferencií, ktorým stopku dala práve pandémia.

„Ani zďaleka sa to nedá porovnávať napríklad s vianočnými sviatkami či novoročnými pobytmi. Väčšina Slovákov trávi tieto sviatky tradične v kruhu rodiny,“ uviedol Harbuľák. 

Za pobyty si priplatíme

Pandémia a teraz vojna na Ukrajine zamávali s cenami potravín, predražilo sa aj tankovanie a účty za energie. Výnimkou preto nebudú ani zvýšené ceny za služby. Na hotely či penzióny sa navyše nevzťahujú regulované ceny ako napríklad pre domácnosti.

„To znamená, že rovnako ako v iných odvetviach aj im rastú náklady. Nie sú to len rastúce náklady energií, rastú aj ceny potravín a rovnako tak posledné dva roky rástli aj mzdy v iných odvetviach, čo tlačí na rast miezd aj v hotelierstve. Počet turistov hotelových zariadeniach je stále nižší ako pred pandémiou a zároveň nás tlačia okrem vyšších nákladov aj dlhy a odložené splátky z obdobia pandémie. V takýchto podmienkach nie je priestor na znižovanie cien, jednoducho rast nákladov sa musí premietnuť do vyšších cien za služby,“ vysvetlil Harbuľák.

Harbuľák síce nevyčíslil, o koľko by mohli tieto služby zdražieť, no v susednom Česku to bolo zhruba o desať percent. Navyše, pri pohľade na rast inflácie, ktorá je postupne dvojciferná, by ceny mohli vzrásť rovnako ako u našich západných susedov. 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Inflácia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.