Regulačný úrad odhaduje, že faktúry za plyn zažijú na budúci rok nárast, aký si nepamätáme

Regulačný úrad odhaduje, že faktúry za plyn zažijú na budúci rok nárast, aký si nepamätáme
Ilustračná snímka. Zdroj: TV Markíza

Treba sa pripraviť na najhoršie. Ešte sme sa nestihli spamätať z cenových rekordov a už prichádza ďalšia nepríjemná správa. Na budúci rok by sa nám podľa odhadov mohli zdvojnásobiť faktúry za plyn. Vláda Eduarda Hegera navyše stále nepovedala, ako a či vôbec bude toto zdražovanie riešiť.

Benzín za euro sedemdesiat a rekordy láme aj zelenina, mäso alebo výrobky z pečiva. Taký rýchly rast cien sme naposledy zažili, ešte keď bol na Úrade vlády Vladimír Mečiar.

No to najhoršie zrejme ešte len príde. Regulačný úrad odhaduje, že faktúry za plyn zažijú nárast, aký sme ešte nezažili. „V prípade plynu hovoríme o možnom náraste o 80 až 100 percent, v prípade tepla môže ísť o nárast o vyše 40 percent,“ uviedol Radoslav Igaz, hovorca Úradu pre reguláciu sieťových odvetví.

Komoditný analytik hovorí, že za všetkým treba hľadať najmä vojnu na Ukrajine. Po ruskom útoku ceny zemného plynu na svetových burzách vystrelili do extrému.

„Od ruskej invázie na Ukrajinu táto cena vzrástla o 60 percent, čo je zhruba za posledný mesiac a pol,“ hovorí komoditný analytik Dominik Hapl.

Faktom je, že stále sa bavíme iba o hrubých odhadoch a presnú cenu plynu na budúci rok sa dozvieme až niekedy v novembri alebo v decembri.

Takmer nikto však nepochybuje, že ceny porastú a zrejme padnú aj niekoľkoročné rekordy. Otázne je, či a ako na vysoké faktúry za plyn zareaguje Hegerova vláda.

Hegerovcom sa zatiaľ podarilo „zastropovať“ ceny elektriny pre domácnosti na roky 2023 a 2024. Pripravuje sa aj stoeurový jednorazový príspevok pre najviac ohrozené skupiny a diskutuje sa aj o ďalšej pomoci. O prípadných kompenzáciách za vysoké faktúry s plynom však zatiaľ nikto z koalície otvorene nehovorí.

Ficova vláda v minulosti zareagovala napríklad plynovými vratkami. To sa však v tom čase nepáčilo Igorovi Matovičovi. Podobný scenár v prípade plynu tak zrejme v súčasnosti v hre nie je. Premiér skôr naznačuje, že by sa mohlo ísť cestou zastropovania cien, tak ako v prípade elektriny.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Rast cien

Dôležité udalosti