Ceny ropy zaznamenali v pondelok pokles

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Ceny ropy zaznamenali v pondelok pokles, pričom cena ropy Brent skĺzla k hranici 111 USD za barel (159 litrov). Vývoj na trhoch ovplyvnili najmä správy z Číny o poklese dopytu za mesiac marec. Pokles však nebol výrazný, keďže na trhy naďalej pôsobí zhoršujúca sa kríza na Ukrajine a klesajúca produkcia ropy v Rusku.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v júni dosiahla do 11.17 h SELČ 111,20 USD (102,22 eura) za barel. Oproti predchádzajúcej uzávierke to znamená pokles o 50 centov (0,45 %).

Cena americkej ľahkej ropy WTO s májovým kontraktom dosiahla 106,42 USD/barel. V porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou to predstavuje pokles o 53 centov, alebo 0,50 %.

Prečítajte si tiež:

​Peking v pondelok zverejnil údaje o vývoji čínskej ekonomiky za 1. kvartál. Ekonomika síce rástla rýchlejšie než v závere minulého roka, ako aj v porovnaní s odhadmi ekonómov (medziročný rast dosiahol 4,8 % po 4-percentnom raste vo 4. kvartáli a očakávaniach na úrovni 4,4 %), v marci sa však situácia zhoršila. Marcový vývoj hospodárstva ovplyvnili najmä sprísnené protipandemické opatrenia a vojna na Ukrajine, ktorá ešte viac zvýšila ceny komodít. Výrazne klesli maloobchodné tržby, pokles zaznamenal aj export. Trhy reagovali aj na ďalšie údaje z Číny, a to, že produkcia čínskych rafinérií klesla v marci medziročne o 2 %.

Na druhej strane, na ceny ropy smerom nahor tlačia informácie o klesajúcej ťažbe ropy v Rusku. Ako uviedla agentúra Reuters, ktorá sa odvolala na ruské médiá, produkcia ropy v Rusku klesla v 1. polovici apríla oproti marcu o 7,5 %. Navyše, napätie na trhu zvyšujú nové boje na Ukrajine, pričom útoky zaznamenávajú oblasti na východe aj západe krajiny.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Auto-moto

Dôležité udalosti

Krátka správa

Azerbajdžan zadržal vysokopostaveného veliteľa Náhorného Karabachu.

Podľa azerbajdžanských úradov má byť podozrivý z „teroristickej“ činnosti v tomto regióne, ktorý má arménske väčšinové obyvateľstvo a nachádza sa v rámci hraníc Azerbajdžanu. Bezpečnostná služba identifikovala muža ako Davita Manukjana. V arménskej armáde mali povýšiť do hodnosti generálmajora, potom sa stal prvým zástupcom veliteľa separatistických síl v Náhornom Karabachu.

Krátka správa

Nemecko potvrdilo spoločné pohraničné hliadky s Poľskom a ČR.

Potvrdila to nemecká ministerka vnútra Nancy Faeserová. Spoločné hliadky českých, poľských a nemeckých pohraničníkov budú podľa ministerky posilnené. Faeserová tiež uviedla, že tieto tri krajiny vytvoria aj pracovnú skupinu na boj proti prevádzačstvu.

Krátka správa

Rusko začína s jesenným odvodom brancov, na Ukrajine nasadení nebudú.

Každoročný jesenný odvod do armády sa začína 1. októbra. Generálny štáb ruskej armády však budúcich odvedencov ubezpečil, že nebudú nasadení vo vojne na Ukrajine. Kontradmirál Vladimir Zemľanskij, ktorý má v generálnom štábe ruskej armády na starosti odvody, uviedol, že branci absolvujú len 12-mesačnú základnú vojenskú službu.

Krátka správa

Francúzsko zápasí s inváziou ploštíc.

Parížska radnica požiadala francúzsku vládu, aby v záujme ochrany verejného zdravia urýchlene prijala opatrenia proti plošticiam, ktorých výskyt zaznamenali už aj v prostriedkoch hromadnej dopravy. Podľa prieskumu Národnej agentúry pre bezpečnosť potravín, životného prostredia a zdravia pri práci sa zamorenie plošticami vyskytuje v 11 percentách francúzskych domácností.