Zdražie aj letná dovolenka, vojna ženie hore aj ceny leteckého benzínu

Reportáž z Televíznych novín sa automaticky prehrá po reklame

Chystáte sa po pandémii konečne na letnú dovolenku? Pravdepodobne budete musieť siahnuť hlbšie do vrecka. Vojna ženie hore ceny leteckého benzínu.

Slováci si chcú užiť lúče slnka a morskú vodu. Trend je celoeurópsky, pobyty idú na dračku. Podľa prezidenta Asociácie cestovných kancelárií a cestovných agentúr (SACKA) Romana Berkesa najväčší záujem bol v januári a februári o tzv. first momenty.

Cestovky odporúčajú kupovať dovolenky vopred a zaplatiť plnú sumu. Zákazník by sa tak mal vyhnúť ďalšiemu zdražovaniu. Slováci však zostali cez pandémiu opatrní a vopred uhrádzajú len zálohy.

V prípade záloh si však cestovky - v závislosti od zmluvných podmienok - môžu účtovať palivový príplatok. Dnes je to asi 30 eur. To sa ešte môže zvýšiť, ak by ceny leteckého paliva ďalej rástli. Berkes vysvetlil, že cestovná kancelária vráti klientom peniaze, ak nevie zájazd zrealizovať.

Zdraželi aj lety do exotickejších destinácií

A pokiaľ ide o destináciu, o ktorú je najväčší záujem, podľa jeho slov je to Turecko, za ním Grécko i Taliansko.

Čiernomorské pláže Bulharska sú od Ukrajiny vzdialené stovky kilometrov a turecké sú ešte ďalej. Napriek tomu už Bulhari museli zlikvidovať námornícku mínu, ktorú doniesli prúdy. Ministerstvo zahraničných vecí zatiaľ nevydalo pred týmito krajinami žiadne varovanie.

Rastú ceny aj leteckého benzínu. Drahšie sú medzikontinentálne lety do exotickejších destinácií. Sú to najmä aerolinky z Perzského zálivu a výraznejšie zdražovanie je vidieť aj pri Srí Lanke alebo Maldivách, a to aj v hlavnej sezóne.

Dobrá správa pre cestovateľov. V rámci Európy sa stále dajú kúpiť letenky rádovo v desiatkach eur. Éra lacného cestovania sa tak ešte neskončila.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Rast cien

Dôležité udalosti