Ceny materiálov v stavebníctve enormne rastú, zmluvy musí prekopať aj štát

Reportáž z Televíznych novín sa automaticky prehrá po reklame

Ceny materiálov v stavebníctve enormne rastú a lacnejšie už nebude. Oprava a údržba bytov a domov v marci medziročne zdražela až o 17,7 percenta, z toho materiál o 13,4 percenta a stavebné služby o 20,6 percenta.

Problém má nielen súkromná výstavba, ale zmluvy musí prekopávať aj štát. Nervozita je na rozostavaných diaľniciach, nedokončených železničných projektoch, ale problém s nafúknutými rozpočtami stavieb riešia aj mestá a obce.

Rast cien v stavebníctve.

​„Je to veľmi vážny problém. My to vnímame na železniciach či cestných stavbách, ale toto nie je len o nás. Rovnaké problémy, aj keď zrejme v menších zákazkách, majú aj samosprávy. Tiež nevedia, čo robiť, ak im zhotoviteľ povie, že im projekt za vysúťaženú sumu nedokáže postaviť a odstúpi od zákazky,“ vysvetlil rezortný minister Andrej Doležal.

Zdražovanie nie je nič nové

Už pandémia radikálne zdvihla prvú vlnu zdražovania v stavebníctve. Plasty, oceľ a drevo išli hore už pred rokom. Už vtedy hovorili stavebné spoločnosti o otváraní zmlúv.

Odvtedy sa toho veľa nezmenilo. Pribudli však konflikty aj na kľúčových stavbách. Škrípe to aj na diaľničných úsekoch. Hubová Ivachnová viazne, zadrháva sa aj dostavba tunela Višňové.

Firmy už otvorene hrozia odstúpením od zmlúv. Štát by tak mohol prísť o miliardy z eurofondov. V zákone je možnosť dodatočne zdvihnúť cenu zákazky.

Musí na to však byť adekvátny dôvod a ten bude posudzovať Úrad pre verejné obstarávanie. Všetci pritom okolo tejto možnosti chodia ako okolo horúcej kaše a faktom je, že zatiaľ ju ešte nikto nevyužil.

Každú zákazku prehodnotia jednotlivo

Podľa Doležala kombinácia pandémie a vojny je nepredvídateľná okolnosť. „Úrad nie je prekážkou, nákupcovia môžu podpisovať dodatky s tým, že ich musia vedieť zdôvodniť,“ vysvetlila hovorkyňa ÚVO Jana Zvončeková.

Minister tvrdí, že každú zo zákaziek budú posudzovať jednotlivo. „Nárast cien treba dobre vyargumentovať. Určite sa nájdu rôzni špekulanti, ktorí to budú chcieť zneužiť. Veríme, že tú argumentáciu budeme mať dostatočnú na to, aby aj ÚVO uznalo, že sme ten paragraf použili oprávnene,“ doplnil Doležal.

Najskôr to boli výpadky v dodávkach pre pandémiu a teraz zamiešala karty vojna. Rusko a Ukrajina sú zdrojom niektorých kľúčových stavebných surovín a navyše konflikt zdvihol aj ceny energií. To všetko predražuje tento biznis. Prognóza do budúcna nie je príliš optimistická.

Viac sa dozviete v reportáži priloženej vyššie.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Rast cien

Dôležité udalosti