Čaputová: Je najvyšší čas, aby vláda predstavila riešenie rastu cien, inak môžu ľudia prísť aj o bývanie

Čaputová: Je najvyšší čas, aby vláda predstavila riešenie rastu cien, inak môžu ľudia prísť aj o bývanie
Prezidentka Zuzana Čaputová. Zdroj: TASR - Pavel Neubauer

Je najvyšší čas, aby vláda predstavila svoje riešenie v súvislosti s pokračujúcim rastom cien, zdôraznila prezidentka SR Zuzana Čaputová. Podľa analytikov rast cien najviac ukrojí z rozpočtov nízkopríjmových domácností.

Na dvojcifernú medziročnú infláciu 10,4 percenta z marca upozornil Inštitút finančnej politiky Ministerstva financií SR už pred niekoľkými dňami. Situácia, ktorá bola v dôsledku pandémie ochorenia COVID-19 a rastu cien energií, sa po ruskej invázii na Ukrajinu ešte zhoršila. Takýto rast spotrebiteľských cien zaznamenáva Slovensko prvýkrát po 22 rokoch. Najviac rástli ceny energií, bývania a potravín.

"Za ostatných pár mesiacov neprešiel hádam ani jeden týždeň, keď by som nutnosť vlády konať a pomôcť v tejto situácii občanom, najmä rodičom samoživiteľom, nízkopríjmovým dôchodcom či rodinám s viacerými deťmi, nepripomenula. Povinnosť pomôcť opakovane, adresne a v dostatočnej výške tak, aby ľudia, ktorí už dnes žijú z ruky do úst, sa neprepadli ešte viac a neprišli aj o bývanie," skonštatovala prezidentka na sociálnej sieti.

Dobrým nástrojom by podľa nej bola opakovaná adresná dávka – príspevok na bývanie - ktorá by pomohla s rastom cien bývania pre najviac zraniteľné skupiny a súčasne by "nespustila inflačnú špirálu ako neadresné opatrenia typu znižovanie DPH alebo plošné vyplácanie jednorazových príspevkov.

Prečítajte si tiež:

TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Inflácia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.