Nie všetkým sa podarilo pri plyne natiahnuť čas ako Slovensku. Teraz striehneme na reakciu Putina

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: TASR/AP/Sergei Grits

Slovensko sa tento mesiac ešte nemusí obávať toho, že nám Rusko stopne dodávky plynu. Za marec sme totiž zaplatili ešte pred platnosťou rozhodnutia Vladimira Putina. Ten od, z jeho pohľadu nepriateľských krajín, vrátane Slovenska, po novom žiada platbu za plyn rubľami. Nás teraz čaká ďalšia, aprílová splátka, až v polovici mája.   

Vykurovacia sezóna sa skončila 31. marca a zásobníky sa začínajú plniť nanovo. V súčasnosti sú plné na takmer 20 percent.

„Okrem toho má SR k dispozícii rezervu ďalších 500 mil. metrov kubických pre chránených odberateľov. Slovenský plynárenský priemysel (SPP) má k dnešnému dňu všetky záväzky voči ruskej spoločnosti Gazprom uhradené,“ uviedlo ministerstvo hospodárstva.

S novými dodávkami zatiaľ nemáme žiadne problémy.

„Ku dnešnému dňu sa dodávky plynu uskutočňujú plne v súlade s dennými objednanými množstvami a bez akýchkoľvek obmedzení,“ uviedol riaditeľ odboru korporátnej komunikácie SPP Ondrej Šebesta. 

Naďalej však platí, že s požiadavkou Kremľa nesúhlasíme.

„SPP vždy postupoval a postupuje podľa podmienok v platných obchodných zmluvách. Akúkoľvek navrhovanú zmenu bude SPP analyzovať z hľadiska vplyvu na spoločné zmluvné vzťahy,“ dodal Šebesta.

Nie všetkým krajinám sa podarilo natiahnuť čas a marcovú faktúru uhradiť v predstihu. Ak nezaplatia podľa jednostranného rozhodnutia Kremľa, hrozí im, že Putin ich od plynu odstaví. Slovensko bude preto pozorne sledovať a analyzovať ďalšie kroky Ruska voči týmto krajinám.

Putinova ekonomická vojna

Dekrét, ktorý podpísal Vladimir Putin 31. marca, hovorí o tom, že nepriateľské krajiny, medzi ktorými je aj Slovensko, musia platiť za plyn rubľami. V praxi sa podľa Rusov aj tak nič pre západné krajiny nemení. Naďalej vraj môžu kupujúci platiť v pôvodnej mene, peniaze sa však pred dokončením platby prerátajú na ruskú menu.  

Putinov plán analyzoval aj Oxfordský inštitút pre energetické štúdie. Podľa jeho zistení si nákupcovia plynu musia zriadiť dva účty - jeden v tvrdej mene (eurá alebo doláre) a jeden v rubľoch - v Gazprombanke. Kupujúci teda za plyn pošle eurá alebo doláre, v banke ich prekonvertujú na ruble a pošlú na „rubľový“ účet kupujúceho. A po tejto operácii sa do Gazpromu už dostane platba za plyn v ruskej mene.

Táto schéma menového prechodu sa však nepáči Bruselu. Podľa neho je totiž v rozpore so sankciami uvalenými po Putinovej invázii na Ukrajinu, keďže by to neoslabilo alebo práve naopak posilňovalo rubeľ, upozorňuje spravodajský server Politico.

Západ, ako aj Slovensko, platby v ruskej mene od začiatku odmietajú. „Otázky spojené s ďalším postupom sú predmetom diskusie na úrovni Európskej únie a jej členských štátov a SPP bude postupovať v súlade so spoločne dohodnutým postupom,“ dodáva Šebesta.

Jediní, ktorí s takýmito platbami nemajú problém, sú Viktor Orbán v Maďarsku a Aleksander Vučič v Srbsku.

„Putin a Kremeľ budú čakať na reakcie z EÚ,“ myslí si energetický analytik Karel Hirman.

Podľa neho bude teda kľúčové, či si EÚ udrží súdržný postoj neplatiť rubľami a či bude schopná eliminovať Putinových spojencov, ako sú Srbi a Maďari. Ak by Putin napokon svoje vyhrážky naplnil a v máji by úplne vypol plyn, musia nastúpiť krízové scenáre.

„Kľúčové bude udržať pevné nervy a jednotu, lebo z geologicko-technických príčin nemôžu Rusi dlhodobo blokovať dodávky do EÚ,“ spresňuje Hirman.

Zároveň tvrdí, že niekedy v polovici leta budú nútení ventily na plynovodoch otvoriť, ak nechcú riskovať nezvratné poškodenie svojich gigantických ložísk na západnej Sibíri a polostrove Jamal, odkiaľ vedú potrubia výlučne do Európy.

Súvisiaci obsah

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Sankcie

Dôležité udalosti