Banky čelia pre hypotéky obrovskému náporu. Jedna už musela pristúpiť k radikálnemu kroku

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: TASR

Slováci už pár mesiacov vo veľkom riešia svoje hypotéky. Snažia sa uchmatnúť výhodné úrokové sadzby, ktoré banky navyšujú závratnou rýchlosťou. Záujem je taký obrovský, že mnohí na schválenie čakajú aj niekoľko týždňov. Jedna z bánk už dokonca pozastavila refinancovanie a spracováva len úvery.

„Od podania žiadosti až po schválenie sme čakali zhruba mesiac,“ hovorí Michal, ktorý refinancoval svoju hypotéku, aby si zabezpečil výhodnú úrokovú sadzbu na ďalších desať rokov.

Ide o logické správanie ľudí, keďže v najbližších rokoch sa budú hypotéky predražovať. Nápor potvrdzujú aj samotné banky.

„Nápor je vysoký a samotný proces schválenia úveru až k podpisu zmluvy o úvere aktuálne dosahuje 20 pracovných dní, čo je prechodná záležitosť. Pred náporom bol štandard do 5 dní od žiadosti,“ uviedla hovorkyňa UniCredit bank Zuzana Ďuďáková.

ČSOB dokonca podľa našich informácií pre obrovský nápor pristúpila k pozastaveniu refinancovania starých hypoték.

„Aktuálne pre veľmi vysoký záujem o hypotekárne úvery sme museli dočasne pristúpiť k pozastaveniu prijímania žiadosti o refinancovanie, aby sme vedeli prioritne posudzovať a schvaľovať nové žiadosti o úvery, nevyhnutné pre získanie novej nehnuteľnosti. Teda aby klienti mohli riešiť túto elementárnu potrebu bývania,“ potvrdila nám hovorkyňa ČSOB Anna Jamborová.

Ak si teda chcete preniesť hypotéku do tejto banky, lebo si chcete zabezpečiť lepšie podmienky, tak už neuspejete.

„Hneď, ako to bude možné, pristúpime k opätovnému posudzovaniu žiadosti o refinancovanie už existujúcich úverov k už zakúpeným nehnuteľnostiam,“ dodala Jamborová.

Kým banka schváli hypotéku, tak sadzby stihne aj dvakrát zmeniť

Aj napriek tomu, že sa čakacia lehoty štvornásobne natiahli, banky nemajú zo zákona určené, do koľkých dní musia žiadosť vybaviť.

„Zákon o úveroch nepozná takú lehotu. Ani NBS, ani zákon o úveroch neobsahuje konkrétny počet dní,“ podotkol výkonný riaditeľ Finančného kompasu Matej Dobiš. 

Navyše, situácia na hypotekárnom trhu je taká dynamická, že v rámci mesačného čakania jednotlivé banky stihnú prepísať svoje cenníky aj dva razy.

„Banky prišli so zmenou úrokových sadzieb tak rýchlo, že verejnosť nestihla reagovať, no a teraz nestíhajú reagovať risk manažéri v jednotlivých bankách,“ povedal Dobiš.

Od hypotekárneho zlomu, ktorý nastal zhruba pred dvomi mesiacmi, sadzby pri dlhodobých fixáciách narástli aj o jedno percento.

V praxi to znamená, že kým dnes obľúbený 10-ročný fix ste mohli ešte vo februári získať pokojne pod jedným percentom, tak v súčasnosti už v priemere prekročil hranicu dvoch percent.

​Problém môže nastať v prípade, ak žiadateľovi úver neschvália, no všade inde už budú úrokové sadzby výrazne vyššie, ako boli pred mesiacom. Podľa analytika môže byť cesta, že o hypotéku požiadate v dvoch bankách súčasne. Netreba ísť však do extrému.

„Podanie viac ako dvoch či troch žiadostí je pre mňa extrémnym riešením, na ktorý žiadateľ môže neskôr doplatiť. Ak sa úver zamietne na niečom, s čím žiadateľ nerátal (napríklad poplatok za hazardné hry), môže to do budúcna ovplyvniť jeho následné schvaľovanie v ďalších bankách a úvery zamietnuť,“ upozornil Dobiš.

Zdražovanie hypoték je len na začiatku

Napriek rýchlym zmenám v úrokových sadzbách analytik ešte nehovorí o výraznom zdražení. Varuje však, že týmto tempom sa najlacnejšie hypotéky aj na naše pomery vyšplhajú pomerne vysoko.

„Zvýšenie sadzieb stále nepredstavuje zdraženie v tom pravom zmysle slova, no postupnou úpravou hrozí, že aj tie najlacnejšie hypotéky sa budú ešte v tomto roku začínať číslom dva,“ myslí si Dobiš.

Tu je, samozrejme, reč o krátkodobých fixáciách, ktoré však ľuďom v tejto dobe odborníci veľmi neodporúčajú. Pri dlhodobých môžu byť úrokové sadzby aj vyššie.

„Slovensko čaká ešte niekoľko kôl mierneho zvyšovania sadzieb. Z historického priemerného spreadu voči 10-ročným dlhopisom okolo 1,0 p. b. to pri dnešných výnosoch vychádza tak, že by sa sadzba mohla dostať cez 2,5 percenta a neskôr v budúcnosti aj viac,“ predpovedá makroanalytik VÚB Zdenko Štefanides.

Éra lacných pôžičiek je teda preč a tak skoro sa nevráti. Navyše, Európska centrálna banka na vysokú infláciu zareaguje ďalším zvýšením kľúčových úrokov.

„Myslím si, že k prvému nárastu by už mohlo dôjsť koncom tohto roku. A sám by som si prial, aby sme sa najneskôr do roka dostali z negatívneho pásma sadzieb,“ uviedol guvernér Národnej banka Slovenska Peter Kažimír.

A to bude ďalším hnacím motorom na zvyšovanie úrokových sadzieb.

„V prípade, že ECB na svojom zasadnutí potvrdí tieto očakávania a sadzby na finančných trhoch sa ukotvia na vyšších úrovniach, dá sa očakávať, že v najbližších týždňoch sa rast úrokov premietne aj do klientskych sadzieb. Odhadnúť kedy a kde presne sa nárast zastaví, je v tomto turbulentnom období veľmi zložité,“ vysvetlil Boris Fojtík, ekonomický analytik Tatra banky.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Financie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.