Vláda bude kompenzovať rast cien 100-eurovým príspevkom. Nárok naň má päť skupín obyvateľov

Kabinet Eduarda Hegera predstavil plán pomoci ľudí s vysokými cenami. Vláda rozdá stoeurové jednorazové príspevky piatim skupinám obyvateľstva. Zmeny čakajú aj rodiny s deťmi. Zvýšia sa detské prídavky a vznikne nový príspevok na rozvoj talentu dieťaťa. Celkovo predstavuje pomoc na rok 2022 hodnotu 260 miliónov eur. Na budúci rok vláda pomôže ľuďom sumou jedna miliarda eur.

Každá rodina dostane na dieťa sto eur. Nárok majú tie deti, ktoré majú nárok na detské prídavky, teda aj mladí nad 18 rokov. 

Stoeurový príspevok dostanú aj domácnosti, ktoré sú v hmotnej núdzi a sú ohrozené chudobou. Ide o takmer 60-tisíc ľudí. Tí, ktorí spadajú do tejto skupiny a zároveň majú aj deti, majú nárok aj na príspevok na dieťa. 

Rovnaký príspevok dostanú aj seniori nad 62 rokov, opatrovatelia a asistenti, ktorí sa starajú o osoby so znevýhodnením a náhradní a profesionálni rodičia.

V roku 2021 boli státisíce detí, ktoré nechodili na žiadny krúžok. Každé šieste dieťa žije v rodine pod hranicou chudoby. Na Slovensku žije pod hranicou chudoby 34 percent neúplných rodín a 37 percent úplných rodín s viac ako troma deťmi.

„Pomoc pre ľudí je moja červená čiara. Obracajú sa na mňa ľudia na okraji spoločnosti, ktorí to majú naozaj ťažké. Z tohto miesta chcem ubezpečiť, že na týchto ľudí sa nezabúda. Nezabúdame ani na ľudí, ktorí nemôžu pracovať, pretože sa starajú o niekoho blízkeho. Aj im pôjdu príspevky. Zvyšovať sa budú príspevky na opatrovanie a na asistentov. Nebude sa zabúdať ani na rodiny s deťmi s postihnutím,“ vyhlásila poslankyňa Jana Žitňanská.

Predstavitelia strany SaS na tlačovú konferenciu neprišli, pretože s návrhmi nesúhlasili. Poslanec Peter Pčolinský je však presvedčený, že poslanci SaS nakoniec za zmeny v parlamente zahlasujú. „Nepredpokladám, že by SaS nehlasovala. Ťažko by sa vysvetľovalo, že nehlasovali za pomoc rodinám s deťmi,“ vyhlásil Pčolinský. Myslí si, že za návrhy zahlasujú aj opozičné strany Smer a Hlas, ktoré vyzývali vládu na pomoc ľuďom. 

Strana SaS súhlasí s pomocou rodinám, ale nepodporuje zvyšovanie daní. „Namiesto efektívneho míňania verejných zdrojov, ideme cestou zvyšovania daní, s čím nemôžeme v žiadnom prípade súhlasiť. Zvyšovanie daní nie je liekom na súčasnú inflačnú krízu. Slovensko je krajina s najvyšším rastom daňovo-odvodového zaťaženia v posledných 10 rokov z krajín EÚ, preto treba byť veľmi opatrný pri ich ďalšom zvyšovaní. Nie všetky rodiny s deťmi nutne potrebujú kompenzáciu. Keďže máme limitované množstvo financií v dispozícii, zmysel dáva pomáhať len ohrozeným skupinám,“ uvádzajú liberáli.

Súvisiaci obsah

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Rast cien

Dôležité udalosti