Rodiny s deťmi dostanú výrazne viac peňazí. Zvyšujú sa prídavky, daňový bonus a vzniká aj nový príspevok

Reportáž z Televíznych novín sa automaticky prehrá po reklame

Minister financií Igor Matovič predstavil systémové zmeny na pomoc rodinám s deťmi. Týkajú sa troch oblastí - prídavku na dieťa, daňového bonusu i nového príspevku na služby deťom.

Prídavok na dieťa sa zvýši zo súčasných 25,88 eura na 30 eur od 1. júla a od 1. 1. 2023 na 40 eur.

Zvýši sa aj daňový bonus. Za deti do 15 rokov sa od júla zvýši na 70 a od nového roka na 100 eur.  Pre deti nad 15 rokov sa daňový bonus zvýši najskôr na 40 eur a následne na 50 eur.

Vláda podporí aj mimoškolské aktivity. Na rozvoj talentu dostanú deti od roka 2023 mesačný príspevok 60 eur na krúžky. 

„Všetky výdavky budú kryté trvalými úsporami na strane štátu a novými príjmami. Nové trvalé príjmy nebudú o zvyšovaní DPH alebo daní zo mzdy. Zvýšime dane sto bohatým firmám,“ vyhlásil Matovič.

„Ak chceme pomôcť Slovensku, musíme pomôcť rodinám. Musíme pomôcť ľuďom, aby sa nebáli zakladať si rodiny,“ vyhlásila ministerka informatizácie a investícií Veronika Remišová.

Strane SaS sa príspevok na krúžky nepáči. „Problém vidíme aj v navrhovanom nastavení voľnočasových poukazov. V tejto dobe nemôžeme súhlasiť s poskytnutím pol miliardy eur na voľnočasové poukazy. Samotnú myšlienku podporujeme, musí ísť ale ruka v ruke s väčším ohodnotením pre našich učiteľov,“ uviedli liberáli.

Pomoc rodinám.
Pomoc rodinám. Zdroj: Ministerstvo financií

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Financie

Dôležité udalosti