Na slovenské pumpy už dorazil nevídaný paradox. Spozornieť by mali „nafťáci“

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Slovenskí motoristi si musia zvykať na novú realitu. Cena nafty totiž preskočila cenu benzínu. A to aj napriek tomu, že pri nafte je spotrebná daň nižšia. Analytici hovoria, že nejde len o prechodný jav, ale o nový štandard.

Benzín je drahší ako nafta. Toto platilo na Slovensku dlhé roky a nikomu ani nenapadlo, že to môže byť inak. Až doteraz. Už niekoľko týždňov sme pozorovali trend, že sa rozdiel medzi týmito dvomi komoditami zmenšuje. Na začiatku roka bol zhruba desať centov, neskôr sa zmrštil len na jeden až dva centy.

Tento týždeň sa karta obrátila. Na viacerých benzínkach už totiž za naftu zaplatíte viac ako za benzín. Ide síce iba o nepatrný rozdiel, ale podľa analytikov by sme si mali na túto zmenu zvykať.

„Aktuálne to pravdepodobne nebude prechodný jav a môžeme sa pripraviť na to, že nafta bude drahšia ako benzín dlhší čas,“ povedal na úvod analytik FinGO.sk František Burda.

Dôvodov je viacero

Cena nafty vzrástla aj napriek tomu, že spotrebné dane sú pri nej nižšie ako pri benzíne. Dôvodov, prečo sa tento paradox deje, je viacero.

„Dopyt po nafte dosiahol nové historické maximá v minulom roku a stále dynamicky rastie. Nestojí za tým len vojna na Ukrajine, ale už dávnejšie vysoké ceny plynu, ktoré predražovali rafinériám výrobu a mnohé aj znižovali produkciu,“ uviedol analytik J&T Banky Stanislav Pánis.

Navyše, na trhu je nedostatok ľahkej ropy s nízkym obsahom síry, ktorá je vhodná práve na výrobu nafty.

„Naftu výrazne predražuje aj fakt, že je nedostatok repkového oleja a jeho ceny sú vysoké. Ten sa povinne do palív primiešava ako biozložka,“ dodal Pánis.

Budú sa ceny medzi benzínom a naftou zväčšovať?

Nateraz je otázne, či sa budú aj naďalej roztvárať cenové nožnice. Inak povedané, či bude benzín lacnieť a nafta, naopak, dražieť.

„Predpokladáme, že takáto situácia pretrvá aj naďalej a nožnice medzi cenami nafty a benzínu zostanú tak naďalej roztvorené,“ vysvetlila analytička 365.bank Jana Glasová.

„Je ťažké v súčasnosti odhadnúť, ako sa môžu roztvoriť nožnice medzi cenou benzínu a nafty. Každopádne, aj na Slovensku dobiehame trend, ktorý už nastal v Nemecku, kde ceny nafty predbehli benzín už skôr,“ dodal Burda.

​Maďari čoskoro poriadne zaplačú, Slováci zatiaľ nezaviedli žiadne opatrenia

Najlacnejšie sa v našom regióne dá momentálne natankovať v Maďarsku, ktoré má až do 15. mája zastropované ceny. Liter benzínu stojí len euro tridsať, nafta je o pár centov drahšia.

Aj keď ide o veľmi atraktívne opatrenie, maďarským pumpám to robí obrovské problémy. Niektoré už skrachovali. Analytici navyše predpokladajú, že po skončení tohto opatrenia ceny vyletia poriadne nahor.

Tankovať sa stále oplatí aj v Poľsku, kde je zhruba o tridsať centov lacnejší benzín. Nafta je bez pár centov rovnako drahá ako u nás. Aj naši severní susedia sa snažia bojovať s vysokými cenami, a to dočasným znížením DPH. Určité opatrenia zaviedli aj Česi, no ceny sú o niečo vyššie ako na Slovensku.  

Faktom teda naďalej zostáva, že sme poslednou krajinou z V4, ktorá neprijala žiadne opatrenie v súvislosti s rekordnými cenami benzínu a nafty.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Inflácia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.