Na koni už nie je klient, ale banka. Mnohí žiadatelia o hypotéku môžu dostať inú sadzbu, akú očakávali

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: TASR/Michal Svítok

Banky v posledných týždňoch zažívajú nevídaný nápor. Ľudia si totiž pre neustále rastúce úrokové sadzby snažia svoje hypotéky zafixovať na čo najdlhšie obdobie. Čakacie doby na schválenie sa kvôli tomu predĺžili až štvornásobne. Analytik upozorňuje, že počas čakania začína prichádzať k zmenám podmienok.

Slováci sa vo veľkom upäli na hypotéky, ktoré týždeň čo týždeň dražejú. Ľudia sa preto ponáhľajú so svojimi žiadosťami do banky, aby si zaistili ešte pomerne nízke úrokové sadzby. Tie však nestíhajú tento dopyt v štandardnom čase pokryť.   

„Nápor je vysoký a samotný proces schválenia úveru až k podpisu zmluvy o úvere aktuálne dosahuje 20 pracovných dní, čo je prechodná záležitosť. Pred náporom bol štandard do 5 dní od žiadosti,“ uviedla hovorkyňa UniCredit bank Zuzana Ďuďáková.

Mnohých zaskočila výška sadzby 

A práve v dobe, kedy od podania žiadosti po schválenie ubehlo len pár dní, pričom úrokové sadzby boli rekordne nízke, klient nemal obavy, že mu banka v procese nejako pozmení podmienky.

V súčasnosti, kým sa žiadosť dostane k schvaľovateľovi, ubehnú aj týždne, pričom počas tohto dynamického obdobia môžu úrokové sadzby zvýšiť aj dvakrát. Nie všetky banky však garantujú sadzbu, ktorá bola aktuálna pri podaní žiadosti.

„Mne sa stalo že po podaní žiadosti mi prišiel úrok s vyššou sadzbou,“ reagovala na našu výzvu na sociálnej sieti Eva.

„Som finančný sprostredkovateľ a, bohužiaľ, za posledné týždne sa to bežne stáva,“ pridala sa Jarmila.

To, že sa niečo podobné deje, potvrdzuje aj analytik.

„Banky už prehodnocujú aj výšku úrokov pri žiadostiach podaných pred zmenou úrokových sadzieb. Snažia sa tak klientom predať úvery drahšie,“ ozrejmil výkonný riaditeľ Finančného kompasu Matej Dobiš.

Súvisiaci obsah

​Nie všetky banky podržia výšku sadzby

Väčšina z oslovených bánk však tvrdí, že v období od podania žiadosti až po schválenie podrží úrokovú sadzbu.

„Ak klient podá žiadosť a medzitým príde k zvýšeniu úrokových sadzieb, banka posudzuje úver podľa pôvodných úrokových sadzieb,“ uviedla hovorkyňa Tatra banky Simona Miklošovičová.

„Pri zmene úrokových sadzieb, resp. ich zvyšovaní, banka vychádza vždy z dátumu, kedy bola žiadosť zadaná do produkčného systému banky,“ pridal sa PR manažér VÚB Dominik Miša.

UniCredit má aj určený presný počet dní, dokedy podrží určenú sadzbu.

„Ak klient požiada o úver dnes, tak mu úrokovú sadzbu podržíme 45 dní, kedy je najneskorší termín predpokladaného dátumu podpisu zmluvy. Vzhľadom na vysoký počet žiadostí podaných pred posledným zvýšením úrokovej sadzby od 10. 4. 2022 budeme klientom, ktorí podali žiadosť o úver pred týmto dátumom, držať úrokovú sadzbu až 60 dní do podpisu zmluvy o úvere,“ vysvetlila hovorkyňa UniCredit bank Zuzana Ďuďáková.

Najväčšia banka na slovenskom trhu až taká zhovievavá nie je. Slovenská sporiteľňa totiž garantuje sadzbu, ale až po schválení hypotéky.

„Sadzba platí 30 dní po schválení bankou a klient ju má garantovanú, aj keby neskôr po schválení, teda v čase podpisu zmluvy, išli sadzby hore... Avšak pokiaľ má klient v čase žiadosti všetky potrebné dokumenty, tak schváliť vieme aj do 48 hodín,“ tvrdí hovorkyňa SLSP Marta Cesnaková.

„V priemere však odporúčame rezervovať si na novú hypotéku minimálne týždeň,“ doplnila.

Podobne je na tom aj ČSOB. 

„Pre klientov platí sadzba aktuálna v čase schválenia žiadosti po doplnení všetkých podkladov potrebných pre schválenie. Žiadosti sa snažíme schváliť čo najskôr v rámci kapacitných možností,“ uviedla hovorkyňa Anna Jamborová. 

Súvisiaci obsah

​Tvrdiť muziku už nebude klient, ale banka

Z hore uvedeného vyplýva, že garancia úrokovej sadzby v čase podania žiadosti nie je automatická a vždy si treba radšej túto skutočnosť u banky overiť.

„Zákon to nezakazuje, žiadate o úver a ten, ak vám banka schváli, vyhovela vašej požiadavke. To, za akých okolností, je už na rozhodnutí banky,“ ozrejmil Dobiš.

Éra lacných hypoték sa teda skončila a podľa analytika už nebude tvrdiť muziku klient, ale banka.

„V posledných rokoch dokázali žiadatelia o úver vďaka nízkym úrokovým sadzbám získať úrok, s akým nerátali ani v najlepších snoch. Dokázali vyjednávať a odvolávať sa na lacné protiponuky. No dnes, keď sa úroky zdvihli, sú na koni opäť banky,“ uzavrel Dobiš.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Financie

Dôležité udalosti