Ďalšia zlá správa pre rodinné rozpočty. Ceny oleja výrazne porastú

Reportáž z Televíznych novín sa automaticky prehrá po reklame

Potravinová kríza sa tak zhoršuje.

Ďalšia zlá správa pre rodinné rozpočty. Pod paľbou sú opäť ceny oleja. Tentoraz hrozí nedostatok toho palmového. Indonézska vláda zakáže jeho vývoz. Výpadok najväčšieho svetového producenta zdvíha ceny aj ostatných olejov. Potravinová kríza sa tak zhoršuje.

Ceny potravín zažili ďalší šok. Na celosvetovú infláciu tentoraz zatlačila indonézska vláda. Aby ochránila vlastných obyvateľov pred zdražovaním, tak k 28. aprílu zakáže vývoz palmového oleja. Problém je, že Indonézia je najväčší producent na svete a z jeho plantáží pochádza vyše polovica všetkého oleja na svete.

Je to svetovo najpoužívanejší olej. Ochranármi zaznávaný, ale firmami zbožňovaný. V supermarketoch je takmer v každom výrobku, od potravín až po kozmetiku je všade.

Dodávatelia teraz čakajú obrovský výpadok na trhu. Ceny na burzách už vystrelili na niekoľkoročné maximum. Analytici očakávajú, že zdražovanie sa premieta aj do cien v obchodoch.

Ľudia sa už naučili zásobiť vopred. Reťazce, naopak, reagujú na paniku a húfne skupovanie oleja. Viaceré už stanovili maximálny počet litrov na jeden nákup.

Potravinovú krízu prehĺbila vojna na Ukrajine. Tá je piatym najväčším exportérom pšenice na svete a patrí medzi prvé tri v prípade kukurice, jačmeňa a slnečnicových semien. Pre zničenú infraštruktúru nefunguje tradičná exportná trasa cez námorné prístavy a supluje to železnicou.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Rast cien

Dôležité udalosti