Nafta je drahšia ako benzín. „Nafťáci“ napriek tomu zaplatia výrazne menej

Archívna snímka
Archívna snímka Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Na slovenské pumpy už dorazil nevídaný paradox. Nafta je totiž druhý týždeň drahšia, pričom nejde len o prechodný jav, ale o nový štandard. Napriek tomu majitelia dieselov v konečnom súčte zaplatia na benzínkach menej.

Rozdiel medzi cenou nafty a benzínu sa v priemere pohybuje na úrovni dvoch centov. To však automaticky neznamená, že „nafťáci“ si pri tankovaní o niečo viac priplatia. Do hry totiž vstupuje spotreba jednotlivých motorov. A to potom úplne mení optiku.

Expert na úvod upozorňuje, že vplyv na spotrebu motora nemá len palivo.

„Ale aj zdvihový objem valcov, vek, technológie na redukciu spotreby a emisií, aký má počet valcov, to, či má vozidlo pohon predných alebo všetkých kolies, ďalej vo veľkej miere štýl jazdy vodiča a tiež spôsob použitia,“ vysvetlil motoristický novinár z portálu autoviny.sk Erik Stríž.

Pri porovnaní sme si preto zobrali približne dva rovnaké motory.

„Keby sme však chceli spraviť jednoduchšie zovšeobecnenie, vychádzajme napríklad z porovnania koncernových motorov 2.0 TSI v porovnaní s 2.0 TDI s automatickou prevodovkou a pohonom 4x4,“ dodal Stríž.

Na jednej nádrži aj 25 eur

Podľa dostupných údajov je pri benzíne avizovaná kombinovaná spotreba v priemer 7,3 litrov na 100 kilometrov, zatiaľ čo pri výkonnostne porovnateľnej nafte 5,6 litrov.

„Dostávame sa tak k úspore objemu paliva v prospech naftového motora až 21 percent, čo približne zodpovedá aj mojim skúsenostiam,“ uviedol Stríž.

Čo to teda znamená v praxi? Pri dnešných cenách pohonných hmôt sa stále, a celkom výrazne, oplatí tankovať nafta.

Na sto kilometroch majitelia dieselov totiž ušetria viac ako dve päťdesiat. A pri prepočte na jednu 60-litrovú nádrž, na ktorú sa dá prejsť zhruba tisíc kilometrov, motoristi ušetria približne 25 eur.  

„Matematicky tak stále prevádzka naftového motora vychádza lacnejšie v porovnaní s benzínovým,“ potvrdil Stríž.

Aby bola nafta aj na konci dňa drahšia ako benzín, musela by pokoriť neuveriteľnú hranicu dvoch eur a dvadsiatich centov. A to nateraz ani zďaleka nehrozí.

Dôvody, prečo nafta preskočila benzín

Cena nafty vzrástla aj napriek tomu, že spotrebné dane sú pri nej nižšie ako pri benzíne. Dôvodov, prečo sa tento paradox deje, je viacero.

„Dopyt po nafte dosiahol nové historické maximá v minulom roku a stále dynamicky rastie. Nestojí za tým len vojna na Ukrajine, ale už dávnejšie vysoké ceny plynu, ktoré predražovali rafinériám výrobu a mnohé aj znižovali produkciu,“ uviedol analytik J&T Banky Stanislav Pánis.

Navyše, na trhu je nedostatok ľahkej ropy s nízkym obsahom síry, ktorá je vhodná práve na výrobu nafty.

„Naftu výrazne predražuje aj fakt, že je nedostatok repkového oleja a jeho ceny sú vysoké. Ten sa povinne do palív primiešava ako biozložka,“ dodal Pánis.

Budú sa ceny medzi benzínom a naftou zväčšovať?

Nateraz je otázne, či sa budú aj naďalej roztvárať cenové nožnice. Inak povedané, či bude benzín lacnieť a nafta, naopak, dražieť.

„Je ťažké v súčasnosti odhadnúť, ako sa môžu roztvoriť nožnice medzi cenou benzínu a nafty. Každopádne aj na Slovensku dobiehame trend, ktorý už nastal v Nemecku, kde ceny nafty predbehli benzín už skôr,“ uzavrel analytik FinGO.sk František Burda.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Auto-moto

Dôležité udalosti