Začiatkom leta nás čaká tretia vlna zdražovania. Najviac si priplatíme za mliečne výrobky, oleje, pečivo a bravčové mäso

Začiatkom leta nás čaká tretia vlna zdražovania. Najviac si priplatíme za mliečne výrobky, oleje, pečivo a bravčové mäso
Začiatkom leta nás čaká tretia vlna zdražovania. Zdroj: TV Markíza

Čaká nás ďalšia vlna zdražovania, za posledný polrok už tretia. Najviac to pocítime pri nákupe pečiva alebo mliečnych výrobkov. Potravinári poslali vláde štyri požiadavky, ktoré by podľa nich zdražovanie dokázali o niečo zmierniť. Minister pôdohospodárstva im odkazuje, že na ich už pracuje. 

Stanislav si otvoril vlastné mäsiarstvo a mäsovýrobu iba krátko pred pandémiou. „Koronakrízu“ sa mu podarilo prežiť, no prichádzajú ďalšie problémy. Už onedlho mu stúpnu faktúry za energie.  

Ale nie je to iba o drahom plyne či elektrine. Bravčové mäso mu zdraželo za posledné dva mesiace o polovicu. A tam sa to nekončí. „Cena vreciek o 20 až 30 percent, cena každého obalu na salámu možno o 30 percent. Všetko toto sa musí premietnuť aj do ceny výrobkov,“ vysvetľuje mäsiar.

A bude ešte horšie. Tvrdia to potravinári. Na spadnutie je podľa nich tretia vlna zdražovania. „Od 1. júna až 1. júla môžeme očakávať ďalší rast, rádovo o 5 - 10 percent,“ tvrdí Emil Macho, šéf potravinárov. Najviac si podľa neho zrejme priplatíme za mliečne výrobky, oleje, pečivo a najmä za bravčové mäso.

Potravinári pokladajú doterajšie opatrenia štátu za nedostatočné, predložili preto štyri opatrenia, ktoré by stáli štátnu pokladnicu presne 60 miliónov eur. Podľa potravinárov sú teraz na ťahu ministri financií a pôdohospodárstva.

Ako na ne zareagovali, sa dozviete z nasledujúcej reportáže.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Rast cien

Dôležité udalosti