Gazprom oznámil, že zastavil dodávky do Poľska a Bulharska. Krajiny hovoria, že plyn zatiaľ tečie

Reportáž z Televíznych novín sa automaticky prehrá po reklame

Ruský plynárenský podnik Gazprom úplne zastavil dodávky plynu do Poľska a Bulharska kvôli tomu, že krajiny nezaplatili za plyn v rubľoch, uviedla agentúra TASS. Poľsko predtým uviedlo, že dodávky ruského zemného plynu prostredníctvom plynovodu Jamal v stredu ráno (27.4.) obnovili po predchádzajúcom poklese na nulu, informovala agentúra Reuters.

Prevádzkovateľ bulharskej plynovej siete Bulgartransgaz agentúre Reuters oznámil, že dodávky ruského plynu do Bulharska tiež zatiaľ pokračujú.

Ruský plynárenský koncern Gazprom informoval bulharský Bulgargaz, že od stredy (27. apríla) zastaví dodávky plynu do Bulharska.

Ministerstvo energetiky v hlavnom meste Sofia spresnilo, že spolu so štátnymi plynárenskými spoločnosťami podniklo kroky na nájdenie alternatívnych riešení s cieľom vyriešiť vzniknutú situáciu. Podľa bulharského rezortu energetiky nateraz nie sú potrebné žiadne obmedzenia v spotrebe plynu v tejto balkánskej krajine, ktorá pokrýva viac ako 90 percent svojich potrieb dovozom z Ruska, napísala agentúra Reuters.

Prečítajte si tiež:

​Správa o zastavení dodávok ruského zemného plynu do Bulharska prišla po tom, ako Gazprom v utorok informoval, že od stredy zastavuje dodávky suroviny aj do Poľska, konkrétne cez plynovod Jamal. Podľa poľského spravodajského servera Onet.pl Moskva pravdepodobne reagovala na odmietnutie Varšavy prispôsobiť sa požiadavkám Ruska a zaplatiť za dodávky plynu v rubľoch. Plynovod Jamal prepravuje zemný plyn z Ruska cez Bielorusko do Poľska a Nemecka.

Premiér: Slovensko je pripravené čeliť obdobným obštrukciám s plynom ako Poľsko

Slovensko je pripravené čeliť obdobným obštrukciám ako Poľsko. Platby za nakúpený plyn bude ruskému plynárenskému koncernu Gazprom realizovať naďalej v eurách. Na sociálnej sieti to v reakcii na zastavenie dodávok zemného plynu do Poľska uviedol premiér Eduard Heger (OĽANO).

„Rusko využíva ropu a plyn ako nástroj na presadzovanie svojich imperialistických záujmov, ktoré vyvrcholili útokom na Ukrajinu a páchaním vojnových zločinov na jej území,“ povedal.

Slovenský plynárenský priemysel má podľa neho s ruským Gazpromom uzavretý dlhodobý kontrakt a platby za nakúpený plyn bude realizovať naďalej v eurách v zmysle dohodnutých pravidiel a odporúčaní Európskej komisie. „Západnú jednotu a solidaritu Rusko nezlomí,“ skonštatoval Heger. Zdôraznil, že Európska únia sa musí čím skôr zbaviť energetickej závislosti od Ruskej federácie.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Sankcie

Dôležité udalosti