Na Putinovu hru s plynom doplatili prvé krajiny. Slováci zatiaľ čakajú, čo sa bude diať

Na Putinovu hru s plynom doplatili prvé krajiny. Slováci zatiaľ čakajú, čo sa bude diať
Plynovod Zdroj: TASR - Roman Hanc

Prvé vyhrážky Ruska sa naplnili. Gazprom stopol plyn Poľsku a Bulharsku. Tvrdí, že nesplnili požiadavku, ktorú nastolil šéf Kremľa. Odberatelia podľa nich nezaplatili za plyn načas rubľami. Bulharsko aj Poľsko sa bránia, pričom zdôraznili, že vyrovnali všetky platby v súlade s kontraktmi.

Dekrét, ktorý podpísal Vladimir Putin 31. marca, hovorí o tom, že nepriateľské krajiny, medzi ktorými je aj Slovensko, musia platiť za plyn rubľami. V praxi sa podľa Rusov aj tak nič pre západné krajiny nemení. Naďalej vraj môžu kupujúci platiť v pôvodnej mene, peniaze sa však pred dokončením platby prerátajú na ruskú menu.

Slovensko sa zatiaľ ešte nemusí obávať toho, že nám Rusko stopne dodávky plynu. Natiahli sme čas, za marec sme totiž zaplatili ešte pred platnosťou rozhodnutia Vladimira Putina. Splatnosť ďalšieho kontraktu je 20. mája.

​Premiér Eduard Heger však už dnes tvrdí, že budeme postupovať ako Poľsko. Slovenský plynárenský priemysel má podľa neho s ruským Gazpromom uzavretý dlhodobý kontrakt a platby za nakúpený plyn bude realizovať naďalej v eurách v zmysle dohodnutých pravidiel a odporúčaní Európskej komisie. „Západnú jednotu a solidaritu Rusko nezlomí,“ skonštatoval Heger.

Sulík raz tak, raz inak 

Analytik tvrdí, že je to také hranie s menami. „Dovolia nám, Európanom, platiť naďalej v dolároch a eurách, avšak žiadajú, aby sme v Gazprombanke vymenili našu menu na ruské ruble a až tak bude splnený kontrakt, keď tieto ruble prídu Gazpromu,“ povedal Jozef Badida, analytik portálu energieprevas.sk. Podľa neho je vidieť, že ani Európa nie je v tejto otázke jednotná.

Protichodné názory sa objavili aj na slovenskej politickej scéne. Minister hospodárstva Richard Sulík v rozhovore pre Denník N opäť nevylúčil, že pristúpime na ruskú požiadavku.

„My máme súhlasiť s rubľovým účtom SPP v Gazprombanke. Budeme platiť v eurách, ruská národná banka platbu v Gazprombanke premení na ruble a Gazpromu potom Gazprombanka pošle ruble. Je to finančný proces, na konci ktorého dostane Gazprom za plyn ruble a my budeme platiť v eurách. Je pravda, že som to celé skrátil a povedal, že ak bude podmienka platiť v rubľoch, budeme platiť v rubľoch, ale my budeme posielať eurá a to som mal potrebu na svojom Facebooku dovysvetliť, lebo veľmi veľa ľudí začalo híkať, čo strašné som povedal. No povedal som to isté, čo Európska únia, ktorá pred pár dňami vydala pozíciu, že tento spôsob platby nie je v rozpore so sankciami proti Rusku. Tým je to vybavené,“ uviedol Sulík, ktorý takto vysvetľoval aj svoj starší výrok.

V stredu už nechcel prezradiť, či si Slovensko otvorí účet v Gazprombanke v rubľoch a tvrdí, že budeme situáciu monitorovať a sledovať, ako budú postupovať iné štáty, aby sme boli jednotní.

Cena plynu rastie, treba sa pripraviť na vyššie účty

Agentúra Bloomberg zasa informovala, že štyria európski odberatelia plynu pristúpili na požiadavku Kremľa. Účet v rubľoch si otvorilo desať európskych odberateľov ruského plynu, napísala agentúra s odvolaním sa na zdroj z Gazpromu.

„Nemám obavu, že by zo dňa na deň prestal tiecť plyn na Slovensko a budem robiť všetko pre to, aby to tak zostalo,“ upokojil Sulík Slovákov.

Na nepriehľadnú a turbulentnú situáciu s plynom a zastavením dodávok zemného plynu Poľsku a Bulharsku okamžite zareagoval európsky trh. Cena plynu v jednej chvíli vzrástla zhruba o 20 percent. Otvorene sa už skloňuje slovo veľké zdražovanie.

„Bohužiaľ, zdražovanie energií trvá už od minulého leta. Tieto správy o zastavovaní ruských dodávok plynu iba navyšujú ceny. My sa držíme na úrovniach niekde okolo 90 eur za MWh, pred rokom to mohlo byť pod 20 eur. Čiže štvor- až päťnásobný nárast ceny. Logicky sa to bude musieť premietnuť aj do cien domácností na rok 2023. Hoci sú regulované, bohužiaľ, zasiahne to naozaj každého,“ uviedol Badida.

​To, že Slovákov naozaj čaká zdražovanie, potvrdil napokon aj Richard Sulík. „Cena na budúci rok bude vysoká, nemá zmysel klamať ľudom, bohužiaľ. Hľadáme riešenie, ktoré predstavíme niekedy po lete,“ vyhlásil Sulík. Zároveň dodal, že jedným z možných opatrení by mohla byť nulová DPH na plyn.

Prečítajte si tiež:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Sankcie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.