Samosprávy nevedia nakúpiť energie. Do verejnej súťaže sa im nik nehlási

Samosprávy nevedia nakúpiť energie. Do verejnej súťaže sa im nik nehlási
Samosprávy nevedia nakúpiť energie. Zdroj: TV Markíza

Po násobnom raste cien energií je tu nový veľký problém. Samosprávam, ktoré teraz obstarávajú energie na ďalšie obdobia, sa nik nehlási do verejnej súťaže. Mestá a obce tak nevedia, ako zazmluvnia potrebné energie.

Samosprávy nedokážu nakupovať energie na ďalšie roky. Energetický trh je teraz taký dynamický, že nik nechce zajtra garantovať dnešné ceny.  

Niektoré samosprávy naplno tento problém zažívajú už dnes. Po tom, ako ich pôvodní dodávatelia skrachovali, keď neboli schopní zabezpečiť zazmluvnené ceny. „Pol roka trpíme s tou elektrikou, keďže sme mali vysúťaženého dodávateľa, ktorý skrachoval,“ uviedla Jana Kallová, starosta obce Malá Ida. 

Naopak, mesto Dolný Kubín má zmluvné ceny garantované až do konca tohto roka. No po skúsenostiach iných miest vedia, že ich čakajú rovnaké starosti. 

Samosprávy chcú podľa ZMOS-u v prvom rade peniaze z fondu obnovy. Ak štát nepomôže, napríklad v Galante už vedia, že to zasiahne aj služby pre občanov.

„Obávam sa, že budeme musieť zatvárať športové haly, že budeme obmedzovať činnosť škôlok, alebo budeme musieť zásadným spôsobom zdvihnúť poplatky pre verejnosť,“ povedal Peter Paška, primátor Galanty. 

Na ministerstve hospodárstva sme zisťovali, ako poradiť samosprávam, ktoré riešia problém s nákupom energií. 

Ich prekvapivú odpoveď sa dozviete z nasledujúcej reportáže.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Energie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.