USA pritvrdili: Kongres schválil zákon, ktorý vláde umožní predať zabavené jachty ruských oligarchov

USA pritvrdili: Kongres schválil zákon, ktorý vláde umožní predať zabavené jachty ruských oligarchov
Ilustračná snímka. Zdroj: TASR/Leon Lord/Fiji Sun via AP

Snemovňa reprezentantov USA schválila návrh zákona, ktorý nabáda prezidenta Joea Bidena, aby využil zaistený majetok ruských oligarchov na kompenzáciu škôd spôsobených vojenskou inváziou Moskvy na Ukrajine. Umožní to "prevod výnosov z prepadnutého majetku kleptokratov na Ukrajinu na nápravu škôd spôsobených ruskou agresiou", spresnil vo vyhlásení Biely dom.

Takzvaný zákon o zabavení majetku pre rekonštrukciu Ukrajiny nakoniec prešiel dolnou komorou Kongresu pomerom hlasov 417:8. Medzi odporcami zákona bola aj skupina demokratických kongresmaniek, ktoré sa preslávili konfrontáciou s bývalým prezidentom Donaldom Trumpom. Tie takéto riešenie odmietli a radšej by sa zamerali na diplomatickú cestu.

Návrh zákona sa týka aktív presahujúcich hodnotu dvoch miliónov dolárov, ktoré patria ruským energetickým spoločnostiam alebo zahraničným jednotlivcom, ktorých majetok je viazaný na Kremeľ, informuje portál The Hill.

Posledné kroky USA naznačujú zmenu postoja voči Rusku

Myšlienka kompenzácie je súčasťou nových pravidiel, ktorými sa zvyšujú ekonomické sankcie pre Kremeľ dva mesiace po útoku Ruska na svojho suseda v snahe zvrhnúť vládu a zmocniť sa jeho územia. 

Peniaze majú ísť na obnovu krajiny po konflikte, do humanitárnej pomoci, pomoci ukrajinským bezpečnostným silám či na podporu utečencov a utečeneckých táborov v USA a ďalších krajinách. Prostriedky majú byť použité aj na boj proti ruskej cenzúre.

Návrh zákona vyzýva aj na vytvorenie medziagentúrnej pracovnej skupiny, ktorá by pod vedením ministra zahraničných vecí určila, akým spôsobom môžu Spojené štáty zabaviť majetok cudzích osôb s napojením na Rusko.

Washington od začiatku ruskej vojenskej invázie (24. februára) už poskytol Ukrajine zbrane v hodnote viac než tri miliardy dolárov. Biely dom teraz hľadá dostatočné prostriedky na to, aby vydržali do októbra, dodáva AFP.

Bidenova administratíva sa doteraz snažila byť zdržanlivá a nedávať ruskému prezidentovi Putinovi zámienky na vyhrotenie konfliktu. Návrh na rozpredanie majetku či návšteva amerického ministra zahraničných vecí Anthonyho Blinkena a ministra obrany Lloyda Austina v Kyjeve naznačujú zmenu politického kurzu USA voči Rusku.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti