Ak vláda nebude akceptovať naše návrhy, pripravíme generálny štrajk, varujú odborári

Reportáž z Televíznych novín sa automaticky prehrá po reklame

Ak vláda nebude akceptovať návrhy odborárov na riešenie sociálnych problémov obyvateľov, Odborový zväz (OZ) Kovo bude pripravovať generálny štrajk. Počas sobotného protestného zhromaždenia v Žiline to povedal predseda OZ Kovo Emil Machyna.

„Chceme jasne deklarovať veci, ktoré robí vláda a ktoré sa nám nepáčia. Znížili percento minimálnej mzdy, zmrazili príplatky za nočné, soboty a nedele, zrušili zastropovanie dôchodkov. Mnoho ľudí sa prepadá do úrovne sociálnej odkázanosti a chudoby a vláda to nerieši, rieši vlastné problémy,“ zdôraznil Machyna.

Odborári chcú v Žiline podľa neho poukázať aj na nefunkčnosť tripartity a neakceptovanie odborárskych návrhov.

„Ak to nepomôže, ´kováci´ budú pripravovať generálny štrajk. Najskôr hodinu a ak to nepomôže, tak potom jeden deň,“ uzavrel Machyna.

V Žiline sa zišli stovky ľudí. Odborári upozornili na to, že v susedných krajinách pomoc a opatrenia zaviedli rýchlo a na Slovensku to tak nie je. Žiadajú, aby s nimi vláda komunikovala z očí do očí. Podľa nich ľudia nežijú, ale prežívajú. Dôchodcovia majú veľké obavy zo zvyšujúcej sa inflácie a najmä rýchleho rastu cien potravín. Vraj rozmýšľajú, či si kúpia skôr jedlo alebo lieky, lebo na oboje im neraz nevychádza.

Žiadajú rýchle vyplatenie 13-teho dôchodku a neskôr aj 14-teho a do budúcna valorizáciu všetkých dôchodkov.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Rast cien

Dôležité udalosti