Heger: Slovensko v tejto chvíli nie je pripravené vzdať sa dodávok ruských surovín

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Slovensko v tejto chvíli nie je pripravené vzdať sa dodávok ruských surovín, avšak robí všetko pre to, aby sa stalo menej závislé od ruského plynu. Povedal to predseda vlády SR Eduard Heger v britskej verejnoprávnej televízii BBC. Uviedol to v čase, kedy Európska únia hľadá spôsob, ako zabezpečiť plyn pre všetkých spotrebiteľov v prípade obmedzených dodávok z Ruska. Členské štáty sa v prípade zavedenia šiesteho sankčného balíka nevedia dohodnúť práve na plynovom embargu. 

Západ opakovane varuje, že krajiny platiace Moskve za plyn a ropu prakticky financujú ruskú vojnu na Ukrajine. „Nie sme na to pripravení,“ povedal Heger, podľa ktorého je závislosť od dodávok ruských surovín problémom celej Európy. Podľa neho slovenská vláda robí všetko pre čo najskoršie odpojenie sa od ruského plynu a ruskej ropy. Bratislava podľa neho v tejto veci spolupracuje s Varšavou. Poukázal, že slovensko-poľské plynové prepojenie je po technickej stránke vo "finálnej fáze".

Prečítajte si tiež:

Rokovania v Bruseli

K hroziacej plynovej kríze rokujú v Bruseli šéfovia energetiky členských krajín. Odberateľské krajiny sa aktuálne snažia napĺňať zásobníky plynu pred zimnou vykurovacou sezónou. Maďarsko už vyhlásilo, že sankcie EÚ na ruský plyn a ropu nepodporí. Práve zákaz dovozu ropy mal byť súčasťou šiesteho sankčného balíka voči Rusku. Lenže niekoľko kľúčových odberateľov z Nemecka aj Talianska si už otvorilo rubľové účty v Gazprombanke.

„Naša vláda a OMV súhlasíme s platobnými podmienkami rovnako ako Nemecko. Sú v súlade so sankciam a prezident Putin mi povedal, že plyn budú aj naďalej dodávať v plnom rozsahu a že môžeme platiť v eurách,“ uviedol rakúsky kancelár Karl Nehammer.

​Podľa slovenského premiéra budeme potrebovať alternatívu k ruskému plynu a tou bude s najväčšou pravdepodobnosťou LNG (skvapalnený zemný plyn). „Ten by sme mohli prepraviť cez (poľskú) infraštruktúru na Slovensko. Avšak nachádzame sa vo vnútrozemí. Preto sme takí silní zástancovia jednoty a solidarity,“ vysvetlil Heger s tým, že Slovensko nalieha na jednotu európskych krajín v otázke platieb za ruské suroviny v eurách. „(Za plyn) budeme platiť eurami a chceme sa čo najskôr odpojiť,“ povedal Heger.

Paradoxne s čoraz väčšími obmedzeniami odberu surovín rastie ich svetová cena. Práve na tom Moskva čoraz viac zarába. Kým cez Ukrajinu na Slovensko tečie rekordné množstvo zemného plynu, Európska komisia chce navrhnúť skôr postupné ukončovanie dovozu ruských surovín. Slovensko by podľa diplomatov malo mať výnimku, keďže od plynu je závislé. 

Prečítajte si tiež:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Sankcie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.