Maďari urobili zásadné rozhodnutie pri cene benzínu a nafty. Pozrite si, koľko ušetríte na jednej nádrži

Čerpacia stanica v Rajke
Čerpacia stanica v Rajke Zdroj: TVNOVINY.sk

Na juhu Slovenska bude tankovacia turistika pokračovať. Maďarská vláda totiž predĺžila zastropovanie cien na pohonné hmoty až do júla. Liter benzínu a nafty si motoristi môžu natankovať za menej ako euro tridsať. Oproti pumpám na Slovensku sa dá na jednej nádrži teda ušetriť aj 25 eur.

Maďarsko ako ostrov lacných pohonných hmôt. Nemôže za to geniálna ekonomická stratégia, ale politické rozhodnutie. Štátom určené ceny, ktoré platia od polovice novembra, mali pôvodne skončiť vo februári. Neskôr ich predĺžili do 15. mája a po novom budú platiť ešte do letných prázdnin.

Rajka je maďarská obec v blízkosti Bratislavy, ktorú už niekoľko rokov „okupujú" Slováci. Jediná benzínka v okolí aj dnes praskala vo švíkoch. Čakaciu dobu sme odhadli na niekoľko desiatok minút.

Okrem bratislavských poznávacích značiek sa tu striedali autá z Trnavy, Senca či Dunajskej Stredy. Dôvodom sú na dnešnú dobu extrémne nízke ceny pohonných hmôt.

​Liter benzínu a na nafty stoja úplne rovnako, a to takmer 480 forintov. Pri prepočte motoristi zaplatia euro aj dvadsaťšesť centov. Ak si to porovnáme s cenami na pumpách na Slovensku, tak rozdiel je až 50 centov. Pri priemernej 50-litrovej nádrži tak môžu motoristi ušetriť až 25 eur.

Aj keď ide o veľmi atraktívne opatrenie, maďarským pumpám to robí obrovské problémy. Niektoré už skrachovali. Analytici navyše predpokladajú, že po skončení tohto opatrenia ceny vyletia poriadne nahor.

„Ceny pravdepodobne pôjdu hore a povedal by som, že obchodníci budú dobiehať ušlé zisky za toto obdobie,“ uviedol analytik spoločnosti FinGO.sk František Burda.

Takže aj týmto predĺžením maďarská vláda len oddialila problém, ktorý ju skôr či neskôr dobehne.

​Analytik z poradenskej spoločnosti Finlord Boris Tomčiak navyše upozorňuje, že skupina MOL si svoje straty kompenzuje v ostatných krajinách, v ktorých pôsobí. A medzi ne patrí aj Slovensko.

„Na Slovensku je špecifický prípad v tom, že Slovnaft patrí pod maďarský MOL, ktorý musí vyšším predajnými cenami na Slovensku a v ČR kompenzovať straty, ktoré dosahuje pre regulované ceny v Maďarsku,“ myslí si Tomčiak.

Ceny pohonných hmôt rastú už niekoľko mesiacov po sebe. Môže za to oživenie celosvetovej ekonomiky po pandémii koronavírusu. Zdražovanie však zrýchlila aj vojna na Ukrajine a s ňou prijaté sankcie. Veď len na Slovensku od januára vzrástla ich cena o 30 centov na liter.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Auto-moto

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.