Škrt cez rozpočet tisíckam domácností. Štát zrušil milióny na podporu obnoviteľných zdrojov z hodiny na hodinu

Reportáž z Televíznych novín sa automaticky prehrá po reklame

Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) zastavila plánované tretie pokračovanie projektu "Zelená domácnostiam". Konkrétne ide o plánované výzvy na druhý a tretí máj, ktoré sa týkali žiadosti o poukážky na inštaláciu kotlov na biomasu. Televízii Markíza to potvrdil riaditeľ Peter Blaškovitš.

"Tieto výzvy sme zrušili na základe silne meniaceho sa dopytu po jednotlivých zariadeniach, ktoré sú predmetom podpory Zelená domácnostiam. Budeme meniť štruktúru podpory pre jednotlivé zariadenia," uviedol. V poradenských energetických centrách, ktoré sú po celom Slovensku, ich zamestnanci totiž evidujú dopyt po jednotlivých zariadeniach z domácností, informácie následne vyhodnocujú a posúvajú agentúre. "Po kotloch na biomasu bol najnižší záujem," upresnil dôvod zastavenia spustenia žiadostí. Naopak sa podľa jeho slov zvýšil dopyt po poukážkach na tepelné čerpadlá.

Kotol na biomasu- ilustračná snímka Zdroj: shutterstock.com/caifas

​Zaujímavé je, že SIEA pritom avizovala odštartovanie projektu ešte minulý týždeň. Vtedy uviedli, že sa blíži tretie pokračovanie projektu a v krátkom čase bude možné znova požiadať o podporu na inštaláciu zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energie. 

„Reagujeme na veľký záujem o túto formu pomoci zo strany domácností, ktoré v posledných mesiacoch čelia rastúcim cenám energie a ešte intenzívnejšie ako v minulosti hľadajú možnosti, ako vďaka ekologickým riešeniam znížiť náklady. Preto operatívne presúvame na projekt Zelená domácnostiam III voľné financie z iných oblastí. Nový, tretí projekt bude prebiehať paralelne so súčasným druhým projektom, ktorý bude v najbližších mesiacoch s predstihom ukončený. Spolu bude na poukážky k dispozícii viac ako 15,8 mil. €. Doteraz sme podporili viac ako 36 000 nových inštalácií aj vďaka tomu, že podporu je možné získať s minimálnou administratívnou záťažou,“ uviedol vtedy Blaškovitš. Záujem sa tak podľa jeho slov z týždňa na týždeň zmenil.

Okrem žiadostí o poukážky na inštaláciu kotlov sa od 4. mája majú podávať aj žiadostí o poukážky pre fotovoltické panely a pre slnečné kolektory od 9. mája. Neisté je však aj ich spustenie. "Ich spustenie zatiaľ prehodnocujeme," dodal.

Na internetovej stránke SIEA neskôr potvrdili ich definitívne zastavenie. "Pozastavené je podávanie žiadostí o poukážky na kotly na biomasu, fotovoltické panely a slnečné kolektory, ktoré malo byť spustené v pondelok 2. mája, v stredu 4. mája a v pondelok 9. mája 2022.

O zmene harmonogramu podávania žiadostí bude SIEA informovať v najbližších dňoch," uviedli. Odôvodnili to enormným záujmom o podporu inštalácií zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energie a limitovanými finančnými zdrojmi.

V platnosti zostali iba žiadosti na tepelné čerpadlá, ktoré môžu občania posielať od 11. mája 2022.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Energie

Dôležité udalosti