Ceny na pumpách sa krôčik po krôčiku šplhajú k historickým maximám. Nafta prekročí magickú hranicu

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: TVNOVINY.sk

Ceny na pumpách opäť rastú. Krôčik po krôčiku sa šplhajú k ďalším historickým maximám, pričom nafta už môže čoskoro prekonať donedávna nepredstaviteľnú hranicu. Situácia sa nezlepší ani v najbližších týždňoch, skôr naopak.

V prvej polovici apríla začali po dlhom čase klesať ceny pohonných hmôt. Benzín sa dokonca dostal pod euro sedemdesiat. Mnohí motoristi sa začali tešiť, že tento trend bude pokračovať aj naďalej. Cenovky však načas zamrzli a teraz sa pohli smerom nahor.

„Dôvodom je stále drahá ropa a posilňujúci dolár voči euru. Drahý dolár nám predražuje nákupy a to znamená, že musíme zaplatiť viac eur za tovar, aj keby sa jeho cena v dolároch nemenila,“ uviedol analytik spoločnosti FinGO.sk František Burda.

Súvisiaci obsah

Horšie ako benzín je na tom nafta. Už niekoľko týždňov evidujeme paradox, že je drahšia, aj napriek tomu, že sú pri nej nižšie spotrebné dane.

„Na európskom trhu je stále nedostatok pohonných hmôt, a to predovšetkým nafty. Cena ropy síce poklesla, ale veľkoobchodné ceny sa držia na zvýšenej úrovni,“ objasnil ​analytik z poradenskej spoločnosti Finlord Boris Tomčiak.

A tento cenový nepomer nie je len prechodný jav, ale skôr nový štandard.

​​Pokles cien nečakajte, skôr opak

Na najväčších čerpacích staniciach sa cena benzínu pohybuje na úrovni euro sedemdesiatšesť, nafta sa už šplhá k euru osemdesiat. Práve túto hranicu môže čoskoro aj prekročiť.

„Áno, môže sa stať, že ceny motorovej nafty čoskoro prekročia aj magickú hranicu 1,8 za jeden liter,“ myslí si Burda.

Aj toto naznačuje, že ceny v najbližšom období budú skôr stúpať.

„Zatiaľ, žiaľ, Moskva nevidí dôvody na prímerie na Ukrajine a rovnako krajiny potrebujú zabezpečiť dodávky ropy z iných štátov, ako je Rusko. To všetko sú faktory, ktoré spolu so silnejúcim dolárom môžu poháňať ceny pohonných hmôt ešte vyššie,“ vysvetlil Burda.

​„Takýto stav pretrvá minimálne celý máj. Postupne sa však zvyšuje import palív z iných oblastí a zároveň trochu ochabla spotreba v dôsledku vysokej ceny,“ dodal Tomčiak.

​V hre sú dva scenáre

V súčasnej turbulentnej dobe je veľmi ťažké predpovedať trendy, ktoré prekračujú hranicu niekoľkých týždňov. Analytik hovorí v hrubých náčrtoch o dvoch možných scenároch.

„V priebehu leta by sa trh mal normalizovať a ceny by mohli poklesnúť o viac ako 5 centov do konca leta. Rizikom je však kompletné odstavenie importu ruskej ropy do Európy. V tomto prípade by, naopak, nastalo výrazné zdraženie pohonných hmôt až o desať centov za liter a normalizácia trhu by sa posunula až na koniec roka,“ podotkol Tomčiak.

Súvisiaci obsah

​Najlacnejšie sa v našom regióne dá momentálne natankovať v Maďarsku, ktoré má až do júla zastropované ceny. Liter benzínu aj nafty stojí zhruba euro tridsať. Aj keď ide o veľmi atraktívne opatrenie, maďarským pumpám to robí obrovské problémy. Niektoré už skrachovali. Analytici navyše predpokladajú, že po skončení tohto opatrenia ceny vyletia poriadne nahor.

Tankovať sa stále oplatí aj v Poľsku, kde je približne o tridsať centov lacnejší benzín, nafta je o niečo drahšia. Spôsobilo to dočasné zníženie DPH na pohonné hmoty. Určité opatrenia zaviedli aj Česi, no ceny sú o niečo vyššie ako na Slovensku.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Auto-moto

Dôležité udalosti

Ruská armáda tvrdí, že "úplne oslobodila" oceliarne Azovstaľ ON-LINE
  • Ruská armáda tvrdí, že "úplne oslobodila" oceliarsky komplex Azovstaľ v ukrajinskom prístavnom meste Mariupol, v ktorom sa skrývali poslední ukrajinskí vojaci brániaci toto mesto pred ruskou agresiou. (AFP)

  • Spojené štáty vyjadrili hlboké znepokojenie z avizovanej návštevy vysokej komisárky OSN pre ľudské práva v Číne.

  • Taliansko vypracovalo mierový plán pre Ukrajinu, ktorý predložilo generálnemu tajomníkovi OSN Antóniovi Guterresovi.