Chystajú sa veľké zmeny v druhom pilieri, ktoré majú ľuďom priniesť vyššie dôchodky

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Veľké presúvanie úspor. Minister práce Milan Krajniak ohlásil zmeny v 2. dôchodkovom pilieri, ktoré majú ľuďom priniesť vyššie dôchodky. Štát sa už vraj nechce prizerať na to, ako väčšinou peniaze prerábajú v nevýnosných fondoch. Od januára preto sporiteľom predpíše, ako majú investovať.

Po zásahu Ficovej vlády spred 9 rokov si až milión Slovákov šetrí na dôchodok v konzervatívnych fondoch, ktoré za vlaňajšok skončili dokonca so záporným zhodnotením. Analytici už dlhodobo upozorňujú, že si tým zarábame na problém a najmä mladší sporitelia prichádzajú o možnosť získať vo výnosnejších fondoch.

Po čoraz silnejšom tlaku, aby to vláda opravila, prichádza rezort práce s návrhom. Ľuďom, ktorí od Ficovej zmeny so svojimi úsporami nijako nehýbali, presunie peniaze automaticky do výnosnejších fondov. Týkať by sa to malo takmer 600-tisíc sporiteľov do 54 rokov. Spolu sa bude v prospech akcií presúvať až 3 miliardy eur.

Jednotná štátna stratégia presne povie podľa veku, koľko má mať sporiteľ nainvestované v akciových či indexových a koľko v dlhopisových fondoch. Vyše milión sporiteľov, ktorí sú buď starší ako 54 rokov alebo v posledných rokoch urobili vo svojom 2. pilieri nejakú zmenu, do nej vláda automaticky nezahrnie. Dôchodkový správca im dá vedieť, či aktuálne šetria príliš rizikovo, alebo naopak, až priveľmi opatrne.

Podľa ekonóma je škoda, že jednotné investovanie vláda nepredpíše automaticky všetkým s tým, že to môžu kedykoľvek zmeniť.

Ministerstvo tvrdí, že vďaka navrhovaným zmenám by mali ľudia z 2. piliera dostať oveľa vyššie dôchodky. Napríklad mladý človek, ktorý sa bude celý život držať štátom odporúčanej stratégie, by mal dostať dôchodok až dvojnásobný oproti tomu, ako keby bol v garantovaných fondoch.

Návrh ide teraz do pripomienkovania a očakáva sa o ňom veľká debata. Počíta totiž aj so zmenami vo výplate penzií z 2. piliera či znížením poplatkov pre dôchodkových správcov. Naopak povinný vstup mladých do sporenia napokon rezort do novely nedal.  

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Financie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.