Na Slovensku sa zamestnala viac ako desatina utečencov. Hoci mnohí majú vysokú školu, prácu si hľadajú za pásom

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Zdroj: TASR

Na Slovensku sa od začiatku vojny zamestnalo 13 percent odídencov z Ukrajiny od 18 do 64 rokov. Inštitút sociálnej politiky zverejnil analýzu, v ktorej ukázal presné dáta. Ministerstvo práce je spokojné.

„Od vypuknutia vojny prešli približne iba dva mesiace, pričom je tu aj jazyková bariéra. Inštitút sociálnej politiky preto hodnotí počet ľudí, ktorým sa už podarilo zamestnať sa, pozitívne. Naším zámerom je, aby sa zamestnalo čo najviac odídencov a nemuseli byť odkázaní na štátne sociálne dávky. Zo štatistických údajov vyplýva, že percentuálny týždenný prírastok zamestnaných odídencov je vyšší ako percentuálny prírastok žiadateľov o dávku v hmotnej núdzi. Preto môžeme konštatovať, že výsledky našich opatrení sú v súlade s uvedeným zámerom,“ vysvetľuje ministerstvo.

Autori analýzy vysvetľujú, že ľudia utekajúci pred vojnou si často nevedia nájsť prácu, ktorá zodpovedá ich kvalifikácii. Bránia im v tom jazyková bariéra, neuznané doklady o vzdelaní či traumatické zážitky, ktoré im spôsobila vojna. Z dlhodobého hľadiska sa však migranti vedia integrovať a v novej krajine nakoniec získajú cenné skúsenosti, ktoré niektorí zužitkujú, keď sa vrátia domov.

K 23. aprílu požiadalo o dočasné útočisko na Slovensku 70 674 ľudí utekajúcich pred vojnou na Ukrajine. Z toho takmer 42 percent tvorili osoby do 18 rokov. Z osôb nad 18 rokov tvorili ženy takmer 84 percent, konkrétne 34 514 žien. Práve vek a rod najviac ovplyvňujú uplatnenie na trhu práce.

Podľa zverejnených údajov tu pracuje 5 000 odídencov, väčšina z nich sú ženy. Tvoria 13 percent z tých odídencov, ktorí majú na Slovensku status dočasného útočiska.

Najviac sa zamestnávajú vo výrobe

Takmer štvrtina odídencov má ukončené vysokoškolské vzdelanie a tri štvrtiny stredoškolské. Napriek tomu sa zamestnávajú v nízkokvalifikovaných povolaniach. Až 40 percent z obsadených pozícií odídencami sú pomocné a nekvalifikované pozície. Ide o prácu, ktorá si vyžaduje len základné vzdelanie.

„Ďalších 56 percent pozícií obsadených odídencami vyžaduje len stredoškolské vzdelanie. Vysokoškolské vzdelanie vyžadujú menej ako 4 percentá pozícií obsadených odídencami. Takéto uplatňovanie poukazuje na silný kvalifikačný nesúlad a je v súlade so skúsenosťami z iných krajín,“ uvádzajú analytici.

V TOP desiatke najobsadzovanejších pozícií dominujú povolania, ktoré nevyžadujú jazykové znalosti: montážny pracovník v strojárskej výrobe predstavuje 11 percent obsadených pozícií, upratovač 8,2 percenta, pomocník v kuchyni 6,6 percenta, skladník 5,1 percenta a montážny pracovník elektronických zariadení 4,2 percenta pozícií obsadených odídencami.

Najviac ich pracuje vo veľkých mestách a v okresoch s priemyselnou výrobou. Rezort práce priznáva, že hoci Ukrajinci pracujú na miestach, ktoré nezodpovedajú ich kvalifikácii, zapĺňajú dieru na trhu, ktorú Slovensko samo nedokáže vyplniť. Pre samotných Ukrajincov to však znamená, že sa nevyužíva ich potenciál a to negatívne ovplyvňuje ich mzdy a životnú úroveň.

Ministerstvo uľahčí vytvorenie detských skupín

Podobné dáta má aj portál Profesia.sk. Do databázy im poslalo životopis vyše 500 ľudí, ktorí majú status dočasného útočiska. Z nich 60 percent má vysokoškolské vzdelanie a ide väčšinou o ženy.

„Napriek tomu, že väčšina záujemcov o zamestnanie má vysokoškolské vzdelanie, zaujímajú sa skôr o nižšie kvalifikované pracovné miesta. Ľudia z Ukrajiny prejavujú záujem najmä o pozície upratovačka, čašník/čašníčka, pomocná sila do kuchyne, pomocný pracovník/pracovníčka, asistent/asistentka, robotník. Ukrajinky a Ukrajinci aktuálne hľadajú prácu najmä v odvetví cestovný ruch, gastronómia, hotelierstvo, zaujímajú sa aj o pracovné príležitosti pri pomocných prácach, v obchode, v administratíve a vo výrobe,“ hovorí analytička Profesie Dominika Macháčová.

Zamestnávatelia podľa nej veria, že Ukrajinci obsadia niektoré miesta, ktoré sú dlhodobo neobsadené. „Situácia na Slovensku je aktuálne taká, že máme tisíce voľných pracovných miest, konkurencia medzi zamestnávateľmi je vysoká, zamestnanci si môžu vyberať a o niektoré pracovné miesta jednoducho nie je záujem. Aj u nás na portáli Profesia.sk sme zaznamenali, že oproti marcu ešte narástol počet pracovných ponúk, ktoré zamestnávatelia označili za vhodné aj pre ľudí z Ukrajiny. Počas apríla zamestnávatelia takto označili 4 256 pracovných ponúk,“ vysvetľuje Macháčová.

Ide najmä o pozície v oblasti informačných technológií, kde je dlhodobo zložité nájsť špecialistov. Zamestnávatelia ponúkajú aj miesta v administratíve, ekonomike, financiách, účtovníctve a vo výrobe.

Zamestnanosť je rozdielna v jednotlivých vekových kategóriách. Zo žien vo veku 50 rokov sa zamestnalo 20 percent. Zamestnanosť mladších žien je polovičná. Situácia s utečencami z Ukrajiny je špecifická aj v tom, že väčšinou utekajú ženy s deťmi. Na Slovensku je nedostatok miest v jasliach a škôlkach a ženy majú preto minimálnu šancu uplatniť sa na trhu práce.

„Rezort práce reaguje na hromadný prílev cudzincov. Počas krízovej situácie sa zvýšia kapacity jaslí o 10 percent oproti regulácii nastavenej zákonom o sociálnych službách. Jasle sú financované prostredníctvom príspevku na starostlivosť o dieťa, na ktorý majú nárok aj ukrajinskí rodičia, ktorí na Slovensku požiadali o dočasné útočisko. Takto sú jasle financované rodičom dieťaťa, ktoré je umiestnené v jasliach,“ uvádza rezort.

Avizujú, že chystajú nové pravidlá pre fungovanie detských skupín. „Ak sa mama postará počas pracovného času aj o dve deti, napríklad svojich kamarátok alebo susediek, tak im to štát administratívne umožní. Tento krok môže pomôcť mnohým slovenským aj ukrajinským rodinám. Deti pred nástupom na základnú školu by tak boli umiestnené aj v detských skupinách,“ informuje ministerstvo práce.

Podľa Macháčovej z Profesie rastie počet miest, ktoré ponúkajú aj flexibilné pracovné úväzky.

Štát chce utečencom pomáhať

Sú štáty, ktoré sa utečencov snažia integrovať čím skôr a zabezpečiť im aj kvalifikovanú prácu. Pomáhajú napríklad jazykové kurzy. V Dánsku sa utečencom, ktorí absolvovali jazykový kurz, darilo viac ako tým bez neho. Jazykové vzdelanie zvýšilo zamestnanosť utečencov aj vo Francúzsku, a to aj medzi ľuďmi s vyšším vzdelaním. Ukrajinskí utečenci majú veľkú výhodu, pretože slovenčina a ukrajinčina sú podobné jazyky.

Ministerstvo práce pomáha Ukrajincom tým, že im poskytuje poradenstvo na úradoch práce a plánujú im dávať aj finančné príspevky na vzdelávanie.

Prečítajte si tiež:

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti

Krátka správa

Premiér Saska žiada pre migráciu kontroly na hraniciach s Poľskom a ČR.

Premiér východonemeckej spolkovej krajiny Sasko Michael Kretschmer vyzval na zavedenie kontrol na hraniciach s Poľskom a Českou republikou, aby sa obmedzil prílev migrantov. Nemecký Spolkový úrad pre migráciu a utečencov (BAMF) koncom augusta zaregistroval vyše 204.000 žiadostí o azyl. V porovnaní s rovnakým obdobím v minulom roku to je 77-percentný nárast. (TASR)

Krátka správa

Česká BIS odhalila agenta, ktorý šíril ruskú propagandu o vojne na Ukrajine.

Česká Bezpečnostná informačná služba (BIS) odhalila ruského agenta, ktorý v ČR zaisťoval šírenie ruskej propagandy o vojne na Ukrajine a využíval na to aj známe osobnosti. Na konferencii o dezinformáciách a hybridných hrozbách v Poslaneckej snemovni českého parlamentu to uviedol šéf BIS Michal Koudelka. BIS sa podľa slov Koudelku podarilo odhaliť, že jeden z dlhodobých ruských vplyvových agentov v Českej republike rozdal úplatky v hodnote niekoľkých tisíc eur za šírenie ruskej propagandy. (TASR)

Krátka správa

Francúzsko stiahne z Nigeru svojich vojakov i veľvyslanca.

Francúzsko do konca tohto roka stiahne svojich vojakov z Nigeru a ukončí vojenskú spoluprácu s touto africkou krajinou, kde prezidentská garda koncom júla zvrhla demokraticky zvolenú hlavu štátu Mohameda Bazouma. V nedeľu to oznámil francúzsky prezident Emmanuel Macron. Do vlasti sa vráti aj francúzsky veľvyslanec Sylvain Itté, povedal Macron. Pučisti požadovali jeho odchod už koncom augusta, čo Paríž odmietol. Režim v Nigeri oznámenie o stiahnutí francúzskych vojakov privítal a označil ho za "nový krok k suverenite" krajiny. (TASR)

Krátka správa

Ukrajina údajne útočila dronmi na Kurskú a Belgorodskú oblasť.

Pri ukrajinskom dronovom útoku na mesto Kursk na juhu Ruska bolo poškodených niekoľko domov a administratívna budova. Dva ukrajinské drony boli zničené aj nad susednou Belgorodskou oblasťou, oznámili miestni gubernátori. Podľa predbežných informácií si útoky nevyžiadali nijaké obete, uviedli gubernátori v osobitných vyhláseniach na sociálnej sieti Telegram. (TASR)

Krátka správa

Do Arménska dorazila prvá skupina obyvateľov Náhorného Karabachu, ktorí boli nútení opustiť svoje domovy.

Sanitky v sprievode lekárov a zdravotníkov Červeného kríža údajne z Karabachu do Arménska previezli aj 23 ťažko zranených ľudí. Podľa arménskej vlády do nedeľňajšieho večera prešlo z Azerbajdžanu 377 "násilne vysídlených osôb". (TASR)