Sulík zrušil projekt Zelená domácnostiam. Milióny tak pôjdu na dotáciu tepelných čerpadiel pre súkromné domy

Sulík zrušil projekt Zelená domácnostiam. Milióny tak pôjdu na dotáciu tepelných čerpadiel pre súkromné domy
Tepelné čerpadlo Zdroj: shutterstock.com/klikkipetra

Projekt Zelená domácnostiam zrušil Richard Sulík začiatkom týždňa na poslednú chvíľu. Podľa ministra hospodárstva bol o podporu enormný záujem a mali len limitované finančné zdroje. Takmer 16 miliónov na obnoviteľné zdroje by tak pomohlo len najrýchlejším žiadateľom. Problém je v tom, že keď máte 15 miliónov eur, rozdelíte to na štyri rôzne oblasti a zavesíte to na web, tak do 15 minút je celá suma vyčerpaná,“ povedal Sulík.

Odborníci považujú Sulíkov argument za neopodstatnený. Argumentujú, že v minulosti sa práve pre rýchle výpredaje dotácii zaviedol takzvaný zásobník žiadostí, aby na rad prišli aj tí, čo sa registrovali ako poslední.

Z plánovaného balíka sa teraz počíta len s dotáciami na tepelné čerpadlá. Zo schémy vypadli kotle na biomasu, fotovoltické panely a solárne kolektory, na ktoré má prísť rad neskôr.

Podporia iba tepelné čerpadlá

Slovenská inovačná a energetická agentúra tak podporí v najnovšom kole projektu Zelená domácnostiam iba tepelné čerpadlá a výška podpory sa bude ešte upravovať. Rezort hospodárstva rozhodol, že celých viac ako 15 miliónov eur, ktoré boli na projekt vyčlenené, pôjde do podpory tepelných čerpadiel. Tento postup umožní podľa ministra hospodárstva zapojiť sa do systému podpory viacerým majiteľom súkromných domov a trvanie výzvy do vyčerpania celej sumy odhadol na jeden až dva dni.

Zmena sa však nepáči zástupcom sektora obnoviteľných zdrojov energie. Nastala podľa nich bez predchádzajúcej analýzy a úplne mení charakter programu, ktorý mal technologicky neutrálne podporovať všetky druhy OZE. Považujem za veľmi nešťastné, že minister hospodárstva Richard Sulík, ktorý sám seba považuje za liberála, berie ľuďom možnosť voľby,“ uviedol riaditeľ SAPI Ján Karaba. Výhradnou podporou tepelných čerpadiel podľa Karabu hrozí, že mnohé domácnosti investujú do riešenia, ktoré pre ich potreby nie je optimálne.

Prečítajte si tiež:

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Energie

Dôležité udalosti