Slovenská vláda varovala, že s embargom na ropu súhlasiť nemôžeme, rok navyše nám nestačí

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: Profimedia.sk

Slovenská vláda varovala, že nebude môcť súhlasiť so súčasným návrhom Európskej komisie na zákaz dovozu ruskej ropy. Žiada viac času na hľadanie alternatívnych dodávok paliva.

Slovensko nie je proti sankciám a chce súhlasiť s opatreniami, ktoré majú vytvoriť tlak na režim Vladimíra Putina. Návrh Komisie poskytnúť Slovensku a Maďarsku rok navyše na prispôsobenie sa zákazu ropy však nestačí, povedal v rozhovore pre Politico.eu štátny tajomník ministerstva hospodárstva Karol Galek.

Prečítajte si tiež:

​Podľa návrhov Komisie uvalí EÚ sankcie na ruskú ropu, pričom do šiestich mesiacov zakáže dovoz ropy a do konca roka zakáže dovoz rafinovaných produktov. Pre Slovensko a Maďarsko bola navrhnutá špeciálna výnimka, ktorá im dáva čas do konca roku 2023, pretože sú najviac závislé od ruskej ropy.

„To, žiaľ, nestačí. Očakávame minimálne tri roky,“ uviedol Galek.

Kľúčová rafinéria vyžaduje ťažkú ​​ruskú ropu a alternatívne dodávky nebudú podľa navrhovaného harmonogramu životaschopné, vysvetlil.

Do konca roku 2025 by mal byť prechod od ruskej ropy možný. „Toto je čas, keď budeme môcť posilniť ropovod a zmeniť technológiu,“ dodal Galek pre Politico. Ale aj tento termín by bol podľa neho tesný.

Zároveň zdôraznil, že súčasný návrh nepoškodí len dodávky energií pre Slovensko, ale aj pre Rakúsko, Českú republiku a Ukrajinu. „To zničí našu európsku ekonomiku,“ povedal.

Maďari budú návrh vetovať

Maďarsko bude vetovať návrh zákazu Európskej únie na dovoz ropy z Ruska, vyhlásil v stredu v rozhovore pre britskú verejnoprávnu televíziu BBC hovorca maďarskej vlády Zoltán Kovács.

Na otázku moderátora, či Budapešť v tejto otázke, v ktorej ide o jednotné vystupovanie EÚ, uplatní právo veta, Kovács odpovedal: „Skrátka áno. Musíte však vidieť, ako Únia funguje. Návrh prichádza z Bruselu, teda z administratívneho byrokratického centra EÚ a nie z členských krajín. Presne vedia, že tento návrh je v rozpore s maďarskými záujmami, nie je realizovateľný, a ak ho schválime, tak tým úplne zničíme maďarské hospodárstvo.“

Kovács pre agentúru Reuters v stredu dopoludnia povedal, že v navrhovanom zákaze EÚ na dovoz ruskej ropy nevidí záruku energetickej bezpečnosti Maďarska.

„Nevidíme nijaké plány ani záruky na to, ako by sa na základe súčasných návrhov dal zvládnuť prechod, a nevidíme ani to, ako by bolo možné zaručiť energetickú bezpečnosť Maďarska,“ dodal.

Krajiny EÚ v súčasnosti rokujú o pláne Komisie na šiesty balík sankcií voči Rusku. Na pokračovanie plánu je potrebná jednomyseľná dohoda.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Sankcie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.