Motoristi sú už zúfalí. Na najväčších pumpách cena nafty prekročila donedávna nepredstaviteľnú hranicu

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: Profimedia.sk

Prvé čerpacie stanice na Slovensku s cenou nafty prekročili donedávna nepredstaviteľnú hranicu. Motoristi za liter zaplatia už euro osemdesiat. A tento stav bude pretrvávať najmenej počas celého mája. Tešiť sa nemôžu ani vodiči, ktorí tankujú benzín.

V prvej polovici apríla začali po dlhom čase klesať ceny pohonných hmôt. Benzín sa dokonca dostal pod euro sedemdesiat. Mnohí motoristi sa začali tešiť, že tento trend bude pokračovať aj naďalej. Cenovky však načas zamrzli a teraz sa pohli smerom nahor.

Krok po kroku sa vyšplhali až do tesnej blízkosti eura osemdesiat. A teraz na najväčších pumpám už túto hranicu prekročila. V tesnom závese je aj benzín.

Podľa analytikov je hlavným problémom nedostatok pohonných hmôt na európskom trhu, a to predovšetkým nafty.

„Cena ropy síce poklesla, ale veľkoobchodné ceny sa držia na zvýšenej úrovni,“ vysvetlil ​analytik z poradenskej spoločnosti Finlord Boris Tomčiak.

Jeden z dôvodom extrémne vysokých cien je aj stále posilňujúci sa dolár voči euru.

„Drahý dolár nám predražuje nákupy a to znamená, že musíme zaplatiť viac eur za tovar, aj keby sa jeho cena v dolároch nemenila,“ dodal analytik spoločnosti FinGO.sk František Burda.

​​S cenami benzínu a nafty to vôbec nevyzerá dobre

V súčasnej turbulentnej dobe je veľmi ťažké predpovedať trendy, ktoré prekračujú hranicu niekoľkých týždňov. Analytik hovorí v hrubých náčrtoch o dvoch možných scenároch.

„V priebehu leta by sa trh mal normalizovať a ceny by mohli poklesnúť o viac ako 5 centov do konca leta. Rizikom je však kompletné odstavenie importu ruskej ropy do Európy. V tomto prípade by, naopak, nastalo výrazné zdraženie pohonných hmôt až o desať centov za liter a normalizácia trhu by sa posunula až na koniec roka,“ podotkol Tomčiak.

A keďže sa Európa čoskoro od ruskej ropy odstrihne, tak je reálnejší ten pesimistickejší variant.

Súvisiaci obsah

​​Najlacnejšie sa v našom regióne dá momentálne natankovať v Maďarsku, ktoré má až do júla zastropované ceny. Liter benzínu aj nafty stojí zhruba euro tridsať. 

Aj keď ide o veľmi atraktívne opatrenie, maďarským pumpám to robí obrovské problémy. Niektoré už skrachovali. Analytici navyše predpokladajú, že po skončení tohto opatrenia ceny vyletia poriadne nahor.

Tankovať sa stále oplatí aj v Poľsku, kde je približne o tridsať centov lacnejší benzín, nafta je o niečo drahšia. Spôsobilo to dočasné zníženie DPH na pohonné hmoty. Určité opatrenia zaviedli aj Česi, no ceny sú o niečo vyššie ako na Slovensku.

Súvisiaci obsah

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Auto-moto

Dôležité udalosti

Ruská armáda tvrdí, že "úplne oslobodila" oceliarne Azovstaľ ON-LINE
  • Ruská armáda tvrdí, že "úplne oslobodila" oceliarsky komplex Azovstaľ v ukrajinskom prístavnom meste Mariupol, v ktorom sa skrývali poslední ukrajinskí vojaci brániaci toto mesto pred ruskou agresiou. (AFP)

  • Spojené štáty vyjadrili hlboké znepokojenie z avizovanej návštevy vysokej komisárky OSN pre ľudské práva v Číne.

  • Taliansko vypracovalo mierový plán pre Ukrajinu, ktorý predložilo generálnemu tajomníkovi OSN Antóniovi Guterresovi.