Tipujete športové zápasy a dobíjate si konto kartou? Banka vás za to môže nepríjemne potrestať

Ilustračná foto.
Zdroj: TVNOVINY.sk

O pár dní sa začínajú majstrovstvá sveta v hokeji. Podujatie, ktoré môže prilákať do stávkových spoločností viac tipujúcich ako zvyčajne. No ak má niekto v pláne intenzívne skúšať šťastenu a zároveň žiada o úver, mal by sa mať na pozore.

Pre banku je dôležité zistiť o vás všetko dôležité – pracovnú pozíciu, príjem a mnohých prípadoch aj pohyby na účte. Okrem toho môže prihliadať aj na ďalšie kritériá. Napríklad, či máte vytvorený profil v stávkových spoločnostiach.

V nich si totiž môžete vytvoriť vlastné konto. Vypíšete vstupný formulár so základnými údajmi. V ďalšom kroku od vás žiadajú aj naskenovať aspoň dva doklady totožnosti a vypísať vaše číslo účtu.

Stačí aj pár eur

Na účet v stávkovej kancelárii si môžete posielať ľubovoľné sumy. Banka teda vidí, aké čiastky si posielate a ako často sa to deje.

Ani najväčšia banka na Slovensku nie je výnimkou. „Súčasťou hodnotiaceho modelu rizika je okrem iného transakčné správanie klienta na jeho úveroch aj osobných účtoch klienta. Častá frekvencia a vysoký objem transakcií typu hazardné hry môže v kontexte s ostatnými hodnotenými parametrami indikovať pre banku zvýšené riziko,“ uviedla hovorkyňa Slovenskej sporiteľne Marta Cesnaková.

Dodáva, že sa to v prípade tejto banky týka iba malej časti klientov pri žiadostiach o nezabezpečené úvery, teda spotrebné úvery, povolené prečerpanie a kreditné karty. Konkrétne sumy, ktoré môžu predstavovať problém, Slovenská sporiteľňa nepribližuje. Vysvetľuje, že ide o individuálnu záležitosť.

UniCredit Bank v súvislosti s touto témou uviedla, že si preveruje dostupné registre – bankový, nebankový, dlžníkov na daniach či poistení, a to s cieľom overiť plnenie záväzkov žiadateľa o úver.

Vo VÚB to vidia takto: „V zmysle platnej legislatívy je banka ako veriteľ povinná posúdiť s odbornou starostlivosťou schopnosť spotrebiteľa splácať úver na bývanie, kde zohľadňuje všetky faktory, ktoré môžu mať vplyv na schopnosť splácania úveru. Procesy posudzovania schopnosti splácať, vrátane analýz výdavkov, sú štandardizované a zohľadňujú vždy komplexne viaceré faktory, pričom nie je možné konštatovať, že jeden konkrétny faktor ako napr. stávkovanie by významne (citeľne pre klienta) ovplyvňoval proces alebo dĺžku spracovania, resp. by sám o sebe bol automatickým dôvodom na neschválenie úverového produktu,“ uviedol PR manažér VÚB banky Dominik Miša.

ČSOB zas zdôrazňuje, že pri posudzovaní žiadosti o úver posudzuje celkový rizikový profil klienta, na základne interných predpisov a politiky len zodpovedného zadlžovania sa. „Nadštandardne vysoký podiel príjmu pravidelne smerujúci práve na takýto účel je z pohľadu banky rizikový a môže mať v niektorých prípadoch vplyv na dostupnosť úverového produktu,“ približuje hovorkyňa ČSOB Anna Jamborová.

Hovorkyňa Tatra banky Simona Miklošovičová uvádza, že príjmy a výdavky klienta posudzujú v tejto banke komplexne v kontexte stability príjmu a istoty zabezpečenia pravidelných splátok. „V ojedinelých prípadoch v kombinácii s ďalšími informáciami, napríklad keď je klient ‚preúverovaný‘ a mesačne použije výrazne podiel svojich príjmov na stávkovanie, môže byť žiadosť o hypotéku zamietnutá,“ dodáva.

Súvisiaci obsah

To, že stávkovanie a možné riziká závisia od konkrétneho prípadu, potvrdil finančný poradca Slavomír Molnár. Koľko minimálne alebo maximálne by klient mohol posielať do stávkových spoločností, aby mu banky zamietli napríklad žiadosť o úver, sa vo všeobecnosti povedať nedá.

Isté je, že nemusí ísť ani o stovky či tisíce eur mesačne, aby banka spozornela.

„Z praxe viem, že ak banka na výpisoch z účtu zistí, že klient pravidelne stávkuje, je to vo väčšine prípadov dôvod na zamietnutie hypotéky. Stačiť môže napríklad aj 20 či 30 eur presunutých dvakrát do mesiaca na nejaký hrací účet. Logicky, príjem z tipovania a stávkovania sa neakceptuje,“ povedal Molnár.

Pre klienta je to prakticky neriešiteľné, ak má na účtoch podobné obraty. „Samozrejme iba v prípadoch, ak si banka vyžaduje pri schvaľovaní hypotéky výpis z účtu. Nie každá to tak robí. Ale ak áno a svietia tam, klient riskuje,“ vysvetľuje finančný poradca.

Poplatky za hazard

Ako pripomína výkonný riaditeľ Finančného kompasu Matej Dobiš, kým sa klient neuchádza o úver, nepredstavujú to pre neho stávky takmer žiadne riziko. Ten najväčší problém môže nastať práve pri posudzovaní žiadosti o úver. „Vtedy môže banka takéto správanie vyhodnotiť ako riziko a schváliť vyššiu úrokovú sadzbu, či dokonca úver zamietnuť,“ uvádza.

Podľa Dobiša ale k takémuto kroku banka pristupuje veľmi sporadicky, a to väčšinou pri posudzovaní spotrebného úveru či kreditnej karty.

Banky majú zavedený pre tento typ záľuby aj poplatok, na základe ktorého vedia vyhodnotiť frekvenciu, ale aj výšku odosielaných súm. „Výška poplatku sa líši od typu banky, v priemere však ide o sumu päť eur za transakciu. No sú banky, ktoré takýto poplatok nemajú zavedený,“ hovorí.

Ak si niekde otvárate účet, banky si vás v stávkovej kancelárii „nepreklepnú“, klient si históriu transakcií neprenáša so sebou. Dobiš dopĺňa, že si nevie predstaviť situáciu, kedy by banka kontaktovala stávkovú spoločnosť za účelom dopytovania sa informácií.

„Aj v prípade väčšieho kreditu, teda výhry, by skôr kontaktovala klienta za účelom potvrdenia, či prezistenia si informácií. Z praxe sú ale známe prípady, kedy sa takýchto informácií dožadoval zamestnávateľ v rámci posudzovania uchádzača o zamestnanie. Banka teda vidí iba zrealizované transakcie v pohyboch klienta,“ uzatvára.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Financie

Dôležité udalosti