Rodičovský bonus stále nemá istú podporu. Minister hovorí o možnom oslabení druhého piliera

Predlžovanie dôchodkového veku podľa dĺžky dožitia, predčasný dôchodok po 40 odpracovaných rokoch a rodičovský bonus. To sú najdôležitejšie zmeny, ktoré má priniesť novela ministerstva práce. Práve o príspevku pracujúcich detí svojim rodičom k penzii hovorí minister ako o svojej osobnej priorite. Zvyšok koalície ho však od začiatku odmieta. Aj preto v utorok novela prešla v parlamente na ďalšie rokovanie len s podmienkami.

Strana SaS najskôr hrozila, že pre stámiliónové náklady rodičovského bonusu zákon ani neposunie ďalej. Minister Milan Krajniak zakontroval, že peniaze by sme mohli nájsť v druhom dôchodkovom pilieri, kam smeruje miliarda ročne. 

Najnovšia dohoda v koalícii hovorí o tom, že základné parametre dôchodkového systému by sa mali dostať do ústavného zákona cez návrh o rozpočtovej zodpovednosti. Aj ten však pre nezhody v koalícii leží v parlamente spolu s dlhovou brzdou už rok a pol. Ako sa to napokon skončí, teraz nevie nikto.  

Ak sa poslancom počas najbližšieho mesiaca nepodarí dohodnúť, tak navrhované zmeny v dôchodkoch by mali presunúť až na septembrovú schôdzu parlamentu. Rodičovský bonus by mal pritom začať fungovať od januára budúceho roka.

Viac v reportáži hore.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Financie

Dôležité udalosti